
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | AX Elite Series |
| Model | AX61 Elite |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Clear Tempered Glass Side Panel |
| Front I/O | 1x Front-Panel USB 5Gbps Type-A Port |
| 2x Front-Panel USB 2.0 Type-A Ports | |
| 2x 3.5mm Audio Jacks (Headphone, Microphone) | |
| Motherboard Support | Supports ATX, Micro-ATX, Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 7x PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 2.5" HDD/SSD Drive Bay |
| 1x 2.5"/3.5" Combo Drive Bay (Removable) | |
| 1x 3.5" Drive Bay (Removable) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 405 x 200 x 449mm (D x W x H) |
| Weight | 5.62kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x Antec 120mm ARGB PWM Fans (Intake) |
| Top | N/A |
| Rear | 1x Antec 120mm ARGB PWM Fan (Exhaust) |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm Fans |
| Top | 2x 120mm Fans or 2x 140mm Fans |
| Rear | 1x 120mm Fan |
| PSU Shroud | 2x 120mm Fans |
| Radiator Support | |
| Front | 120 / 240 / 360mm Radiator |
| Top | N/A |
| Rear | N/A |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 160mm |
| GPU Length Limitation | 320mm |
| Cable Management | Yes |
| PSU Length Limit | Up to 165mm (with drive cage installed) |
| Up to 345mm (with drive cage removed) | |
| General | |
| Dust Filters | Yes, Front, Bottom, Top dust filters |
| Chassis Lighting | Antec Major Fan controls daisy-chain, requires SATA power |
| Daisy-chained ARGB fans support all major ARGB controllers with 3-pin connectors | |
| Supports MSI Mystic Light, ASUS AURA, Gigabyte RGB Fusion, ASRock Polychrome, Razer Chroma, etc. | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Decent Case, but ... - Donovan, 3 July 2025
TL;DR: This is a good case for its price, but you can either have RGB control or a reset button, not both.
I bought this case almost a month ago and asked Wootware to build it. When I got it, the case fans were solid white and they wouldn't sync with the motherboard no matter what I tried. I contacted Support and they wanted me to pack up the entire system and return it for an evaluation, because they had neglected to check whether the RGB was functional during the assembly and testing phase. Since I need the PC for work and live on the other side of the country, this wasn't really an option. Support was kind enough to help me with some remote troubleshooting. After some back and forth, Support sent me a PC building video showing the fan connections and I discovered that my case fans hadn't been connected in the same way. The reset button was connected directly to the motherboard, bypassing the case fans' RGB controller. Support informed me that by connecting the reset switch like in the video would not resolve the issue of synching with the motherboard. I connected it as per the video anyway and, voilà! I was finally able to sync the RGB with the rest of the system. Therefore, you'll have a reset button or an RGB button, but it doesn't seem like you can have both simultaneously. I don't care about having a reset button if that means I can customise the RGB. If you're like me and it sounds like a trade-off you can live with, you can get this case. - Good enough - Christo, 4 February 2025
A little tight as these small cases are but everything was extremely easy to install. The RGB tied to the reset switch is a bit of a bother.
- Excellent Business - Dwane, 8 March 2024
I have only recently started purchasing from your company as per recommendation of my peers and since day one, I have not been let down. Even when I did have an issue with a product, it was sorted out so fast and professionally that it didn't even bother me at all. You guys are well priced, great selection and very helpful service. I will continue to purchase from Wootware for all my PC needs and will recommend you with the highest regards.
Thank you for providing a great service.
Dwane D
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,499.00
Save: R 1,000!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
























