
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | AX Elite Series |
| Model | AX85 ARGB Black (0-761345-10173-8) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Clear Tempered Glass Side Panel |
| Front I/O | 2x Front-Panel USB 5Gbps Type-A Ports |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Motherboard Support | Supports ATX, Micro-ATX, Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 7x PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 2.5" HDD/SSD Drive Bays |
| 2x 2.5"/3.5" Combo Drive Bay (Removable) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 393 x 205 x 485mm (D x W x H) |
| Weight | 6.3kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x Antec 120mm ARGB PWM Fans (Intake) |
| Top | N/A |
| Rear | 1x Antec 120mm ARGB PWM Fan (Exhaust) |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm or 2x 140mm Fans |
| Top | 2x 120mmor 2x 140mm Fans |
| Rear | 1x 120mm Fan |
| PSU Shroud | 2x 120mm Fans |
| Radiator Support | |
| Front | 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Radiator |
| Top | 120 / 240mm Radiator |
| Rear | 120mm Radiator |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 160mm |
| GPU Length Limitation | Up to 340mm (with front fans) |
| Up to 370mm (with front fans) | |
| Cable Management | Yes, 23mm depth |
| PSU Length Limit | Up to 200mm (with drive cage installed) |
| Up to 370mm (with drive cage removed) | |
| General | |
| Dust Filters | Yes, Front & Bottom dust filters |
| Chassis Lighting | 3-Pin 5V Daisy-chained ARGB fans with a proprietary connector support all motherboards and controller software |
| Supports MSI Mystic Light, ASUS AURA, Gigabyte RGB Fusion, ASRock Polychrome, Razer Chroma | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- A little tight, a little sharp, but it works well - Warren, 5 June 2025
A bit smaller internally than I'd expected, there is enough channeling for cables, but a normal non-modular power supply is going to leave you with a really messy side.
Fans are nice and quiet and give a decent amount of light :-) son loves it, the build quality is overall decent, with some sharp edges in places but far better than other cases are in this category and price range.
Air flow is sufficient for the case, would 4 more fans benefit? Possibly though it would depend on the rest of the stuff in the case. Glass panel being a slide off like the other panel was a little odd, but it does seem to be sturdy, but do prefer how Phantek do it.
Will I get another Antec? Actually yeah might just.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,499.00
Save: R 1,000!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
























