Features

Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARCTIC |
| Series | CPU Tower Coolers |
| Model | Freezer 4U-M Rev. 2 (ACFRE00133B) |
| Materials | Copper |
| Aluminium | |
| Nickel alloy | |
| Cooler | |
| Heatpipe Design | 8x 6mm PCS with copper base |
| Intel Socket Support | LGA4710, LGA 4677, LGA 4189 |
| AMD Socket Support | SP6, sTR5, SP3, TR4, sTRX4, sWRX8 |
| Ampere Socket Support | LGA4926 (Sold separately) |
| TDP Support | Up to 350W TDP |
| Case Clearance | 145mm, 4U rackmount compatible |
| RAM Clearance | 53mm |
| Fans | |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25mm (L x W x D) |
| Fan Speed | 400 - 2300 RPM ± 10% |
| Fan Airflow | Up to 71.90 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 3.30 mmH20 |
| Fan Noise | Up to 40 dBA |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Japanese Dual Ball Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.12A (per fan) |
| Fan Power Consumption | 1.44W |
| General | |
| Colour | Nickel Silver |
| Dimensions | 124 × 156 × 145mm (W x D x H) |
| Weight | 1.275kg |
| Thermal Compound | ARCTIC MX-6 0.8 g Syringe incl. |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,349.00
Save: R 150!









