Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Arctic |
| Series | Freezer Series |
| Model | Freezer 8A CO (ACFRE00162A) |
| General | |
| Thermal Interface Material (TIM) | Arctic MX-6 pre-applied |
| Operating Ambient Temperature | 0°C - 40°C |
| Dimensions | 83mm (L) x 108mm (W)x 136mm (H) |
| Weight | 415 g |
| Compatibility | |
| AMD | AM5, AM4 |
| Heatsink Specifications | |
| Heat Pipe | 2x Ø 6 mm Copper, Direct Touch |
| Heatsink | 46x 0.4 mm Aluminium Fins |
| Fan Specifications | |
| Model | 1x P10 PWM |
| Dimensions | 100mm (L) x 100mm (W) x 25mm (H) |
| Speed | 200rpm - 2300rpm |
| PWM Controlled | |
| 0rpm below 5 % PWM | |
| Bearing | Fluid Dynamic Bearing |
| Current | Voltage | 0.13 A | 12 V DC |
| Connector | 4-Pin Fan Plug |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
Sudokoo R-SK700V-WHNDAN-GAS SK700V White 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!









