Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,199.00
R10,799.00
Save: R 2,400!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR75,999.00
R62,999.00
Save: R 13,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,799.00
R7,799.00
Save: R 3,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARKTEK |
| Series | MATRIX Series |
| Model | GeForce GTX 1660 SUPER MATRIX 6G (AKN1660SD6S6GH1) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1660 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 3.0 |
| Base Clock | 1530 MHz |
| Game Clock | N/A |
| Boost Clock | Up to 1785 MHz |
| Stream Processors | 1408 CUDA Cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | N/A |
| Effective Memory Clock | 12 Gbps |
| Memory Size | 6GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | Up to 192 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | 12.1 |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Yes |
| OpenCL | 3.0 |
| CUDA | CUDA 7.5 |
| Shader Model | 6.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort 1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x DVI-D Port | |
| HDCP | Supports HDCP 2.2 |
| VR Ready | Yes, supports NVIDIA VR |
| Multi-Display | 3x Simultaneous displays |
| General | |
| Features | MATRIX Dual Fan Design |
| NVIDIA CUDA | |
| NVIDIA G-Sync Compatible | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDAI Highlights | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Image Scaling (NIS) | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA Game Ready Drivers | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 450W |
| Power Consumption | 125W TGP |
| Power Connector | 1x 8-Pin PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









