| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | SPEEDSTER Series |
| Model | RADEON RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE (RX-76PSWFTFY) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 7600 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Compute Units | 32 Compute Units |
| Ray Accelerators | 32 |
| Stream Processors | 2048 Unified |
| Base Clock | 1720 MHz |
| Game Clock | Up to 2250 MHz |
| Max Boost Clock | Up to 2655 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 3 Architecture |
| GPU Design | TSMC 6nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 32MB |
| Effective Memory Clock | 18Gb/s |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 288GB/s |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1 with HDCP 2.3 |
| 1x HDMI 2.1 with HDCP 2.3 | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | XFX Ghost Thermal Cooler Design |
| Dual 100mm Dual Ball Bearing Fans with Zero RPM Mode | |
| Metal Wrap-around Protective Backplate | |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 130W |
| Minimum Recommended Power Supply | 550W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PCI PEG |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 241 x 131 x 41mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| Linux x86_64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great value for the card, and best service - Liyabona, 4 April 2026
It's well-built and looks great. Given the fact that it's my first time having a GPU
It's fairly quiet for a smaller, two-fan card.
For 1080p gaming and a somewhat smaller budget, this card has been perfect for my needs. - Great Value! - Andre, 29 December 2025
Overall extremely happy with the purchase as well as the service from Wootware.
For this price this is definitely worthwhile if you have an older GPU and you're looking to upgrade. - Good upgrade - Aaron, 5 November 2025
Upgraded from rx570, runs games a lot smoother.
- XFX RX7600 - Liam, 25 October 2025
Been wanting this GPU and finally got it
Its AMAZING really worth the money thank you wootware super fast delivery and great updates on my delivery. Will use wootware great service again - Upgraded RX 570 - Hennie, 2 June 2025
I upgraded from my RX 570 4gb and it was well worth it, getting very high fps on my favourite games.
- Great Card For The Price!! - JP, 19 May 2025
This RX 7600 Is A Great Card & For Under 6k.
Very Well Built & Sturdy Card.
Great Value For Money.
It Essentially Handles Any Game At 1080p With Maxed Out Settings. Many Games At 1440p & Even Some Games At 4k. This Really Is A 1080p BEAST. - Great Mid-range GPU. - Daniel, 12 May 2025
It's well-built and looks great.
It's fairly quiet for a smaller, two-fan card.
For 1080p gaming and a somewhat smaller budget, this card has been perfect for my needs.
However, it doesn't have any form of power indicator LED. - Excellent Service and Product - Dubz, 10 May 2025
Upgraded from a 1660ti to Rx7600. Amazing Performance, much higher FPS and just Perfect for 1080p. The Best Service Always, Thank You Wootware.
- Lovely GPU, compatible with Linux Mint 22 - Gustav, 11 December 2024
I play Steam on Linux Mint, and this new GPU has been happy with almost all the games I've played it with. For more demanding ones, I just had to take the resolution and settings down a bit. Great buy, very happy with the value for money.
- The Best GPU for your money - Martin, 26 October 2024
I'm very impressed by this GPU's performance. Best card for the money. Can't go wrong. Thank you for Wootware for all the updates about my order and delivery. Will use Wootware again.
- Awesome - Martin, 18 October 2024
This is my first AMD GPU ever and I'm so impressed. All my games play butter smooth. Best upgrade for the money. Thank you Wootware for the great service.
- Excellent Value - Cuan, 30 July 2024
I was running an XFX Radeon RX6400 previously (also purchased from WootWare). I've recently got back into gaming more and started streaming via Steam RemotePlay and Sunshine and the RX6400 wasnt cutting it anymore (no Hardware Decoding).
Wootware's price on this is fantastic, no other vendor could even come close to the price that its sitting at currently. I'm very happy with the purchase. I'm able to play at High or Ultra settings on most games at 1080P which is fine by me.
Many reviewers comment on the limitations of 8 GB of VRAM but if you're only playing at 1080P this card will last you for a good few years I reckon.
Fantastic service from WootWare as always! - New PC build - Jan, 17 July 2024
I had this card in mind for a while now and had to choose between it and the 4060. Busy with a new build for xmas from dad to dad, will assemble all in December. Super fast delivery from Wootware very happy on the service.
- Extremely happy - Neels, 11 July 2024
My first build after years of wishlists and this is the one I went for in my budget build. Exceeded my expectations. I am running all the games at max settings without a problem.
- Great performance boost - Pieter, 3 July 2024
I recently upgraded from a RX580 8gb to this beast of a gpu, and the result are astonishing! So far everything runs great!
- Great graphics card for the price - Carlo, 19 October 2023
I am very happy with the performance against the price of this card, I tried Starfield, Hallo Infinite, Forza Motorsports, Forza 4, and Battlefield 2042 and all of them play butter smooth on high, also the ordering and delivery from Wootware were top notch.
- Solid Card - Heidi, 15 October 2023
My mother bought two of these, one for me and one for my brother. We're both happy, I was previously on a 1650, and my brother on a 1030. The change is very noticeable, I am able to run 99% of Steam games at maxed out settings, or high-settings with a stable 60 FPS. I'd definitely recommend it if you're looking to get into gaming, and possibly heavy gaming. If you're into E-sports, it'll do the job, but would be overkill. Anyhow, me and my brother both love these cards!
Good on AMD.
P.S. I play at 1080P, and so does my brother. - XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 128-Bit PCIe 4.0 Desktop Graphics Card - Oliver, 14 August 2023
My first ever graphics card and it is a great graphics card, exactly what I wanted and needed, thank you very much for your fast and great service. I bought it for the exact games that get more fps on it than the Nvidia budget graphics cards
- Solid 1080p gaming - Hendrik, 27 June 2023
Recently bought this card from Wootware to upgrade from my GTX 1060. (unfortunately, before the Resident Evil 4 promo)
1080p performance on this card is fantastic, plays Cyberpunk on 1080p ultra smoothly (no ray tracing). Averages 80 - 90 fps. The only game that dropped noticeably below 60fps was Plague Tale: Innocence, which is a very demanding game.
Overall very happy with the purchase as well as the delivery from Wootware, for the current price this is definitely a worthwhile upgrade if you are sitting on an older GPU and you game at 1080p.
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
Sapphire Radeon RX 7600 PULSE 11324-01-20G 8GB GDDR6 128-Bit PCIe...
In stock with WootwareR8,299.00
R5,699.00
Save: R 2,600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR3,499.00
R2,499.00
Save: R 1,000!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!


















