| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARKTEK |
| Series | CYCLOPS Series |
| Model | Radeon RX 580 CYCLOPS 8G V4 |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 580 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 3.0 |
| Base Clock | N/A |
| Game Clock | N/A |
| Boost Clock | Up to 1125 MHz |
| Stream Processors | 2048 |
| GPU Architecture | AMD Polaris Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | N/A |
| Effective Memory Clock | 6.6 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bandwidth | N/A |
| 3D API | |
| DirectX | 12_0 feature lebel |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort 1.4a Port (DSC, Up to UltraHD 4K120) |
| 1x HDMI 2.0 (TMDS, Up to UltraHD 4K60) | |
| 1x DVI-D Port (Up to 2560x1600 @ 60Hz) | |
| HDMI 4K Support | Yes |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready |
| General | |
| Features | 14nm TSMC Process |
| PCI Express 3.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 1.4 with DSC | |
| HDMI 2.0 Variable Refresh Rate Technology | |
| HDMI 4K Support | |
| 4K H264 Decode | |
| 4K H264 Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| Game Driver Optimizations | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Software | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 500W |
| Power Connector | 1x 6-Pin PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 230 x 125 x 40mm (L x W x D) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- ARKTEK Radeon RX 580 CYCLOPS - Corban, 9 June 2025
Got this just so my wife could run sims and it easily maxes out the graphic, to boost peformance to your pc for this price is a no brainer, very happy with this purchase. Highly recommend to any one looking for a temp gpu or on a budget.
- Great Value for Money - Zvikomborero , 7 April 2025
Upgraded from an RX 560 and basically doubled performance everywhere in games as recent as 2023. Runs a little hot under load, but nothing too major, and it's quiet in my system. This is the best ultra budget GPU out in my opinion, even after almost 8 years, which tells you a lot about the current state of budget pc hardware.
Other than that, Wootware delivered super quick as usual, really doesn't make sense to shop elsewhere. - GPU for Lower Budget - Thapelo, 17 February 2025
Great GPU for lower budget
I recommend it.
Great service as well from Wootware
- Just recieved mine - Daniel, 1 January 2025
Just recieved my graphics card and so far so good i was playing need for speed UG 2 with a GT630 and now you can see a huge difference in graphics game was running at 111 fps
- Great budget card - Matthew, 13 December 2024
Used in my R12000 full PC set up with peripherals, Great if you want new but affordable. Runs R6 and Ark survival evolved both at max settings at 90-100 fps. Great for fps and survival games.
- Good price for a good GPU - Andrew, 11 September 2024
This is a really good GPU for the price, it runs assassin's creed valhala at 60fps runs elden ring at 30fps. For the price it is really good 10/10 would recommend if you're on a budget
- Very good budget GPU - MaxFPSBuilds, 11 September 2024
Some interesting findings:
- Temperatures under max load barely go over 60°C
- This is the "2048SP" version, which falls between the RX 570 and RX 580
- Operates at a lower wattage, which combined with the lower operating temperatures at max load allows for very good overclocking
Overall, very good product. Packaging was good, very secure as the card is small.
ARKTEK Radeon RX 580 CYCLOPS 8G V4 2048SP 8GB GDDR5 256-bit PCIe ...
In stock with WootwareR4,999.00
R3,299.00
Save: R 1,700!
Mushkin MKNSSDS21TB Source 2 1TB 2.5" SATA 3.0 6Gb/s Solid State...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,999.00
Save: R 400!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Mushkin MKNSSDTS512GB-D8 Tempest 512GB PCIe 3.0 x4 NVMe M.2 2280 ...
In stock with WootwareR2,199.00
R2,099.00
Save: R 100!
GeiL GP48GB3200C22SC Pristine 8GB (1x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V XMP...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!
Seagate ST8000VN002 IronWolf 8TB 5400RPM 256MB Cache SATA 3.0 3.5...
Contact for AvailabilityR5,699.00
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR2,487.00
NZXT CC-H31FB-01 H3 Flow 2025 Tempered Glass Black SGCC Steel Mic...
In stock with WootwareR1,499.00
R899.00
Save: R 600!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!















