| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Mushkin |
| Series | Tempest |
| Model | MKNSSDTS512GB-D8 |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Capacity | 512GB |
| Memory Components | 3D NAND |
| Interface | PCIe Gen3 x4 NVMe 1.4 |
| Controller | InnoGrit IG5216 |
| Height | 3.8mm |
| Width | 80.0mm |
| Depth | 22.0mm |
| Weight | 7g |
| Performance | |
| Max Sequential Read | Up to 3300MB/s |
| Max Sequential Write | Up to 2200MB/s |
| Seek Time | <0.1ms |
| Total Bytes Written (TBW) | 250TB |
| MTBF | 1,500,000 hours |
| Features | MEDS (Mushkin Enhanced Data-protection Suite) ensures valuable data is protected |
| Built-in LDPC ECC provides the most-powerful data correction level in use today | |
| End-to-end data path protection | |
| Global wear-leveling evens program/erase counts across data blocks to extend lifespan | |
| Host Memory Buffer (HMB) supported (OS/driver support required) | |
| SLC caching accelerates burst performance | |
| L1.2 power mode support for ultralow power consumption | |
| NVMe Security Erase support | |
| NVMe Deallocate function support (NVMe equivalent of TRIM command) | |
| High reliability 3D NAND flash | |
| S.M.A.R.T. support | |
| Temperature sensor | |
| RoHS, FCC, CE | |
| Power Consumption (Idle): 0.3W | |
| Power Consumption (Active): 3W | |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C-70°C |
| Storage Temperature | -40°C-85°C |
| Max Shock Resistance | 1500G |
| Power Supply | 3.3V DC |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Or 250TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good Price - Not for RPi - Ulrich, 29 January 2026
Got this little drive at a good price and while there is absolutely nothing wrong with it, unfortunately it does not work with my Raspberry Pi 5. That's no fault of Wootware but I should probably have done a bit more research. Luckily I have plenty of empty NVME slots on my motherboard so it has been repurposed as an additional bit of storage for my PC.
- Solid Drive - Hayward, 26 September 2025
Drive is working solidly. The only tiny negative is that it didn't come with a m2 mounting screw :( . It looks like their higher end drives might (as there was a little plastic box/area in the packaging where it might have been.
As always - Wootware was fast (EFT at 12, drive ready for pick up by 3) - Amazing SSD - Keeshan, 11 September 2025
I'm really happy with my new SSD. I've been wanting to dual boot windows for a while now, since I primarily use Linux on my system. I even set up a Grub bootloader, that I customised so that I don't have to go into the bios every time I want to switch from Linux to Windows. Only one problem, today my Power Supply decided to give up on me, so now I have to buy a new one because I don't have an extra, so you'll be seeing another purchase from me very soon.
- Very fast budget ssd - Owen, 9 April 2025
Works well for computer tasks that require a fast storage drive and reduces load times significantly in AAA games that need a fast drive.
- Works just as expected. Fantastic performance. - Alex, 27 March 2024
I shouldn't have waited so long before getting myself an SSD. Collecting the product at WootWare was super quick and the sales person even shared valuable advise in installing the component.
- Mushkin MKNSSDTS512GB-D8 Tempest 512GB - Deon, 19 February 2024
Bought this for a office PC running a Ryzen 5 Pro 4650G , performance uplift was good and would recommend this drive if you on a budget , service from Wootware was exceptional as usual.
- Good Purchase - Vtm, 18 January 2024
Good price, does what is says on the box, although you wont notice a huge increase from SSD to NVMe speeds, its concealed, less cables and clutter.
- Great SSD for the price! - Connor, 9 October 2023
Picked this up on special, almost unbeatable for the price per gig! Installed it into a Windows 10 Plex Server box to run the OS and perform transcoding (with a little casual gaming on the side) and have had no issues thus far - the system is very snappy. I don't know if it has a DRAM cache but it honestly doesn't matter - it absolutely flies through data writes and has managed to write huge volumes (>100gb) in one go without slowing down so either it does have DRAM or it's got some other kind of sorcery going on because it way outperforms my DRAMless SSD during extended writes. Highly recommended.
Just a note: this does not include standoffs or a mounting screw so just make sure your MB has one to use before you buy. - Great! - Liam, 18 September 2023
Does what it advertises. Easy to install and no issues at all.
- Mushkin MKNSSDTS512GB-D8 Tempest 512GB PCIe 3.0 x4 NVMe M.2 2280 Solid State Drive - Gideon, 1 September 2023
Mushkin MKNSSDTS512GB-D8 Tempest 512GB PCIe 3.0 x4 NVMe M.2 2280 Solid State Drive
Absolutely BEAST of a NVMW for budget builds
Mushkin Tempest for the win all the way - Good value for money - Patrick, 18 May 2023
I'm lucky to have found this item for alot less. Does it's job perfectly.
- Fantastic little budget starter option - Conrad, 28 April 2023
Was hesitant as I did not know much about Mushkin but this drive is great and as speedy as most others out there. Sitting with an SSD in my system and works a charm.
- Super Fast - Grant, 10 November 2022
Runs 3321 M/B/s read and 2224 M/B/s write....all good
- Very good, very fast - Joshua, 19 September 2022
This was my first ever order with wootware. Delivery was faster than expected and took two days to receive my order. I will definitely be using wootware for all my future components.
- Works like a charm - Glan, 7 September 2022
Affordable and functional, much faster than the my SATA SSD.
Faster file transfers (between Nvme drives) and faster ''hibernation'', no major difference in boot time though.
Overall its good speed and bigger space at an affordable price.. - Mushkin SSD's > Mushkin Cats. - Kyle, 11 August 2022
So far, so good. The drive is fast! I purchased it just recently, having used a Mushkin m.2 as my primary drive for well over 2 years. It's still going strong. Mushkin is fast and reliable!
- Great SSD for the money, top tier performance for PCI-e gen3 - Russel, 28 July 2022
Cheap for the performance and decent endurance as well. Very good bang for buck considering the performance, and is easily up there with some of the best other pci-e gen3 ssd's I've used from the other big name manufacturers.
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,299.00
Save: R 900!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,299.00
R7,499.00
Save: R 1,800!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,999.00
R5,799.00
Save: R 4,200!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,399.00
Save: R 1,000!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
G.Skill F4-3200C22S-8GRS Ripjaws 8GB (1x8GB) DDR4-3200MHz CL22 1....
In stock with WootwareR1,799.00
R1,699.00
Save: R 100!















