Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Mushkin |
| Series | Vesta |
| Model | MKNSSDVE1TB-D8 |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 1TB |
| Memory Components | High-reliability 3D NAND Flash |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Weight | 7g |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 4800MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 2600MB/s |
| Seek Time | <0.1ms |
| TBW | 300 TBW |
| MTBF | 1,500,000 hours |
| Features | MEDS (Mushkin Enhanced Data-protection Suite) |
| Built-in LDPC ECC | |
| End-to-end data path protection | |
| Global wear-leveling evens program/erase counts across data blocks to extend lifespan | |
| Host Memory Buffer (HMB) uses system DRAM to boost performance | |
| SLC caching accelerates burst performance | |
| Supports SMART | |
| NVMe Security Erase support | |
| NVMe Deallocate function support (NVMe equivalent of TRIM command) | |
| High-reliability 3D NAND flash | |
| S.M.A.R.T. support | |
| User-upgradeable firmware | |
| Temperature sensor | |
| General | |
| Power Consumption | Up to 5W (Active) |
| Up to 80mW (Idle) | |
| Compliance | RoHS, FCC, CE |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 3.8mm |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C-70°C |
| Storage Temperature | -40°C-85°C |
| Shock Resistance | 1500G |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!



