Customers Who Viewed This Product Purchased
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Mushkin |
| Series | VESTA |
| Model | MKNSSDVE2TB-D8 |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 2TB |
| Memory Components | High-reliability 3D NAND Flash |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Weight | 7g |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 4500MB/s |
| Seek Time | <0.1ms |
| TBW | 600 TBW |
| MTBF | 1,500,000 hours |
| Features | MEDS (Mushkin Enhanced Data-protection Suite) |
| Built-in LDPC ECC | |
| End-to-end data path protection | |
| Global wear-leveling evens program/erase counts across data blocks to extend lifespan | |
| Host Memory Buffer (HMB) uses system DRAM to boost performance | |
| SLC caching accelerates burst performance | |
| Supports SMART | |
| NVMe Security Erase support | |
| NVMe Deallocate function support (NVMe equivalent of TRIM command) | |
| High-reliability 3D NAND flash | |
| S.M.A.R.T. support | |
| User-upgradeable firmware | |
| Temperature sensor | |
| General | |
| Power Consumption | Up to 6W (Active) |
| Up to 80mW (Idle) | |
| Compliance | RoHS, FCC, CE |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 3.8mm |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C-70°C |
| Storage Temperature | -40°C-85°C |
| Shock Resistance | 1500G |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty or 600TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!



