Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R5,399.00
Save: R 2,900!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,599.00
Save: R 4,300!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,699.00
Save: R 1,300!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,999.00
Save: R 3,300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Mushkin |
| Series | Tempest |
| Model | MKNSSDTS2TB-D8 |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Capacity | 2TB |
| Memory Components | 3D NAND |
| Interface | PCIe Gen3 x4 NVMe 1.4 |
| Controller | InnoGrit IG5216 |
| Height | 3.8mm |
| Width | 80.0mm |
| Depth | 22.0mm |
| Weight | 7g |
| Performance | |
| Max Sequential Read | Up to 3250MB/s |
| Max Sequential Write | Up to 2900MB/s |
| Seek Time | <0.1ms |
| Total Bytes Written (TBW) | 1000TB |
| MTBF | 1,500,000 hours |
| Features | MEDS (Mushkin Enhanced Data-protection Suite) ensures valuable data is protected |
| Built-in LDPC ECC provides the most-powerful data correction level in use today | |
| End-to-end data path protection | |
| Global wear-leveling evens program/erase counts across data blocks to extend lifespan | |
| Host Memory Buffer (HMB) supported (OS/driver support required) | |
| SLC caching accelerates burst performance | |
| L1.2 power mode support for ultralow power consumption | |
| NVMe Security Erase support | |
| NVMe Deallocate function support (NVMe equivalent of TRIM command) | |
| High reliability 3D NAND flash | |
| S.M.A.R.T. support | |
| Temperature sensor | |
| RoHS, FCC, CE | |
| Power Consumption (Idle): 0.3W | |
| Power Consumption (Active): 3W | |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C-70°C |
| Storage Temperature | -40°C-85°C |
| Max Shock Resistance | 1500G |
| Power Supply | 3.3V DC |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Or 1000TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Amazing Product - Shaun, 22 December 2025
again i was a bit sceptic to buy a brand i never bought before but damn i took a chance and never looked back since, thank you wootware for supplying such amazing products.
- Does exactly what it says - Joel, 27 August 2025
This is my 2nd SSD from Mushkin. The first was a 1TB version that I got when I built my PC about 3 years ago, and it's still running well on 95% life remaining after heavy usage. I work from home and spent much of my free time gaming so this thing has been used for over 8 hours a day every day for almost 3 years.
- Reliable quality and great price - Ian, 21 October 2024
I've been buying from Wootware for a few years and always great service, good prices and reliable delivery. The Mushkin M.2 is running great with reliable high speeds, This makes loading large games a dream.
- Quick for games - Connor, 9 November 2023
So far so good. It has made my games load quicker than on my regular 2.5mm SSD (Xbox game pass). But more importantly it has removed the last bottleneck in my system and removed glitching and frame drops in the same games I have had issues before with my SSD. Seriously impressive and i feel value for money especially at this price point.
- Mushkin Tempest 2TB so FAR so GOOD - Ettian, 5 October 2023
So far no problem copied games from one main NVMe to another and was supper fast. Durability only time will tell. I wish they would include the very small screw that retains the NVMe to the standoff, it was very hard finding that size screw. Support and customer service from you guys are outstanding, received the package so fast and neatly packed .. thanks a million!
- Absolutely a great buy. - Shalen, 18 September 2023
Purchased for gaming. Works really well. A great buy.



