Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASRock |
| Series | Arc Graphics Series |
| Model | Arc B570 Challenger OC 10GB (B570 CL 10GO) |
| Chipset | |
| GPU | Arc B570 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Interface | PCIe 4.0 x8 (x16 Physical) |
| Graphics Clock | Up to 2600MHz |
| Xe-Cores | 18 Xe2 Cores |
| Render Slices | 5x slices |
| Ray Tracing Units | 18x second-generation RT units |
| Intel Xe Matrix Extensions (Intel XMX) Engines | 144 engines |
| Xe Vector Engines | 144 engines |
| Lithography Type | TSMC N5 Process |
| GPU Architecture | Intel Battlemage |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19 Gbps |
| Memory Bandwidth | 380 GB/s |
| Memory Size | 10GB |
| Memory Interface | 160-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Supported Technologies | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| OpenCL | 3.0 |
| Ray Tracing | Yes |
| Variable Rate Shading (VRS) | Yes |
| Adaptive Sync | Yes |
| Multi-Format Codec Engines | 2 |
| Intel Extension for PyTorch* (IPEX) | Yes, supported (software features may vary) |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort 2.1 port (UHBR13.5) |
| 2x DisplayPort 2.1 ports (UHBR10) | |
| 1x HDMI 2.1a port | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320@60Hz |
| General | |
| Features | H.264 Hardware Encode/Decode |
| H.265 (HEVC) Hardware Encode/Decode | |
| AV1 Encode/Decode | |
| VP9 Bitstream & Decoding | |
| Intel Deep Link Hyper Compute | |
| Intel Deep Link Hyper Encode | |
| Intel Deep Link Stream Assist | |
| Intel Xe Super Sampling (XeSS) | |
| Intel Xe HPG Microarchitecture | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 600W |
| TBP | 150W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PCI PEG Connector |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual-slot |
| Dimensions | 249 x 132 x 41mm (L x W x H) |
| Weight | 0.720kg |
| Unique Features | Dual Fan Design |
| Stylish Metal Backplate | |
| Striped Axial Fan | |
| LED Indicator | |
| 0dB Silent Cooling | |
| Super Alloy Graphics Card | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,799.00
Save: R 3,200!









