| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | GeForce RTX 5080 TUF Gaming OC Edition |
| Model | TUF-RTX5080-O16G-GAMING |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5080 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Base Clock | 2.30GHz |
| Boost Clock | OC mode: 2730 MHz |
| Default mode: 2700 MHz(Boost clock) | |
| CUDA Cores | 10752 |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 30 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x Native HDMI 2.1b |
| 3x Native DisplayPort 2.1a | |
| HDCP Support | HDCP 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | 5th Generation Tensor Cores (AI) |
| 4th Generation Ray Tracing Cores | |
| DLSS 4 | |
| Super Resolution | |
| DLAA | |
| Ray Reconstruction | |
| Frame Generation | |
| Multi Frame Generation | |
| ASUS Auto-Extreme Technology | |
| ASUS GPU Guard | |
| ASUS GPU Tweak III | |
| Military-grade Chokes, MOSFETs & Capacitors | |
| ASUS Axial-tech fans | |
| Dual-ball Fan Bearings | |
| ASUS MaxContact design Vapor Chamber | |
| Vented Backplate Optimized for Airflow | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA App | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA Omniverse | |
| RTX Remix | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| 2x Ninth Generation NVIDIA Encoder (NVENC) | |
| 2x Sixth Generation NVIDIA Decoder (NVDEC) | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| CUDA Capability 12.8 | |
| VR Ready | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 850W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.6 Slot |
| Dimensions | 348mm x 146mm x 72mm |
| Weight | 1.94Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Powered by ASUS: Wootware Fusion AMD X870 & NVIDIA RTX 5080 Desktop Gaming PC
From: R83,021.00
To: R99,021.00
Out of stock
- ASUS RTX 5080 TUFF - Jaco, 16 February 2026
I'm extremely happy with my purchase. This card is what I needed for my 4K Gaming setup. Plays all of my games on the highest graphical settings. I even tested DP 2.1 with refresh rate of 240hz, it runs smooth! Swithing from my Asus RTX Tuff 3080 Ti to the Asus RTX Tuff 5080, definitely made a huge diffenrence! ...Thank you Wootware for your excellent fast service & delivery. The price drop surely montivated me to buy this form you.
Zotac GeForce RTX 5080 SOLID CORE OC ZT-B50800J2-10P 16GB GDDR7 2...
In stock with WootwareR32,999.00
R25,499.00
Save: R 7,500!
PNY GeForce RTX 5080 Triple Fan VCG508016TFXPB1 16GB GDDR7 256-bi...
In stock with WootwareR32,499.00
R24,999.00
Save: R 7,500!
Palit GeForce RTX 5080 GamingPro OC NE75080S19T2-GB2031A 16GB GDD...
In stock with WootwareR32,499.00
R25,499.00
Save: R 7,000!
PNY GeForce RTX 5080 OC Triple Fan 16G VCG508016TFXPB1-O 16GB GDD...
In stock with WootwareR32,499.00
R25,999.00
Save: R 6,500!
Gigabyte GeForce RTX 5080 WINDFORCE OC SFF 16G GV-N5080WF3OC-16GD...
In stock with WootwareR31,999.00
R27,999.00
Save: R 4,000!
Gigabyte GeForce RTX 5080 AORUS MASTER 16G GV-N5080AORUS M-16GD 1...
In stock with WootwareR35,999.00
R31,999.00
Save: R 4,000!
Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G GV-N5080GAMING OC-16GD 16...
In stock with WootwareR32,499.00
R28,499.00
Save: R 4,000!
Palit GeForce RTX 5080 Infinity 3 NE75080019T2-GB2035S 16GB GDDR7...
Stock Coming SoonR31,999.00
R24,999.00
Save: R 7,000!
ASUS GeForce RTX 5080 Noctua OC Edition RTX5080-O16G-NOCTUA 16GB ...
In stock with WootwareR45,999.00
R37,999.00
Save: R 8,000!
MSI GeForce RTX 5080 GAMING TRIO OC G5080-16GTC 16GB GDDR7 256-bi...
In stock with SupplierR29,574.00
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,999.00
R8,999.00
Save: R 2,000!
Montech Century II 1050 ATX 3.1 1050W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully...
In stock with WootwareR2,399.00
R2,099.00
Save: R 300!
ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WIFI AMD X870E Ryzen Socket AM5 ATX...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,499.00
Save: R 3,700!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
























