Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG Astral Series |
| Model | ROG-ASTRAL-RTX5090-O32BTF |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5090 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Base Clock | 2017 MHz |
| Boost Clock | 2580 MHz |
| OC Mode Clock | 2610 MHz |
| CUDA Cores | 21760 Cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 28Gbps |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Interface | 512-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 API |
| Connectivity | |
| Ports | 2x HDMI 2.1b |
| 3x DisplayPort 2.1a | |
| HDCP Support | Yes, 2.3 |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Graphics card high-power (GC-HPWR) gold finger |
| BTF Compatible Design | |
| Protective PCB Coating | |
| High-Conductivity PTM Phase Change Materials | |
| ASUS GPU Tweak Utility | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 1000W |
| Power Connector | 1x 16-Pin 12VHPWR Connector or Graphics card high-power (GC-HPWR) gold finger |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3,8 Slot |
| Dimensions | 357.6 x 149.3 x 76mm (L x W x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
ASUS GeForce RTX 5090 ROG Astral OC Edition 90YV0LW0-M0NM00 32GB ...
In stock with WootwareR84,999.00
R74,999.00
Save: R 10,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 AORUS MASTER 32G GV-N5090AORUS M-32GD 3...
In stock with WootwareR74,999.00
R69,999.00
Save: R 5,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 WINDFORCE OC 32G GV-N5090WF3OC-32GD 32G...
In stock with WootwareR71,999.00
R64,999.00
Save: R 7,000!
ASUS GeForce RTX 5090 TUF Gaming OC Edition TUF-RTX5090-O32G-GAMI...
Contact for AvailabilityR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 AORUS MASTER ICE 32G GV-N5090AORUSM ICE...
In stock with SupplierR63,698.00
MSI GeForce RTX 5090 VENTUS 3X OC G5090-32V3C 32GB GDDR7 512-bit ...
In stock with SupplierR62,199.00
Customers Who Bought This Also Bought
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5090 GAMEROCK OC NE75090S19R5-GB2020G 32GB GDDR...
Contact for AvailabilityR77,999.00
R64,999.00
Save: R 13,000!
ASUS GeForce RTX 5090 ROG Astral OC Edition 90YV0LW0-M0NM00 32GB ...
In stock with WootwareR84,999.00
R74,999.00
Save: R 10,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 GAMING OC 32G GV-N5090GAMING OC-32GD 32...
Contact for AvailabilityR73,999.00
R66,999.00
Save: R 7,000!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
G.SKILL F5-6000J3040G32GX2-TZ5NR Trident Z5 NEO RGB 64GB (2x32GB)...
In stock with WootwareR24,399.00
R22,999.00
Save: R 1,400!
Antec Performance P20CE Black Steel ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,599.00
R1,399.00
Save: R 200!
Intel BX80768285K Core Ultra 9 285K 24-Core 5.70GHz Arrow Lake-S ...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Gigabyte GeForce RTX 5090 WINDFORCE OC 32G GV-N5090WF3OC-32GD 32G...
In stock with WootwareR71,999.00
R64,999.00
Save: R 7,000!
ASUS ProArt Z890-CREATOR WIFI Intel Z890 Arrow Lake LGA1851 ATX D...
Contact for AvailabilityR11,549.00
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
Crucial CT1000T500SSD5 T500 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
Contact for AvailabilityR3,984.00
ASUS GeForce RTX 5090 TUF Gaming OC Edition TUF-RTX5090-O32G-GAMI...
Contact for AvailabilityR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!

















