WootVision 34UW V180 34" UltraWide QHD (3440x1440) 180Hz 1ms (OD)...
Stock Coming SoonR7,199.00
R4,599.00
Save: R 2,600!
Alienware AW3425DWM 34" UWQHD (3440x1440) 180Hz 1ms VA HDR 400 Fr...
In stock with WootwareR11,499.00
R7,999.00
Save: R 3,500!
Alienware AW3425DW 34.2" UWQHD (3440x1440) 240Hz 0.03ms QD-OLED A...
In stock with WootwareR21,999.00
R15,999.00
Save: R 6,000!
Dell P3425WE 34" UWQHD(3440x1440) 100Hz 5ms IPS USB-C Hub 3800R C...
In stock with SupplierR10,371.00
MSI PRO MP341CQ E12 34" UWQHD (3440x1440) 1ms MPRT 120Hz VA Anti-...
In stock with WootwareR6,999.00
R6,699.00
Save: R 300!
Dell P3424WEB Pro 34 Plus 34" UWQHD (3440x1440) 60Hz 8ms IPS Vide...
In stock with SupplierR15,455.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | Designo |
| Model | MX34VQ |
| Display | |
| Panel Size | Ultra-Wide Screen 34” 21:9 |
| Panel Type | VA |
| True Resolution | 3440 x 1440 |
| Display Viewing Area (HxV) | 797.22 x 333.72 mm |
| Display Surface | Non-Glare |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Brightness (Max) | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio (Max) | 3000:1 |
| ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) | 100000000:1 |
| Viewing Angle (CR≧10) | 178°(H) / 178°(V) |
| Response Time | 4ms (Gray to Gray) |
| Display Colors | 16.7M |
| Flicker Free | Yes |
| Curved Panel | 1800R |
| Video Feature | |
| Trace Free Technology | Yes |
| SPLENDID Video Preset Modes | 8 Modes |
| Skin-Tone Selection | 3 Modes |
| Color Temperature Selection | 4 Modes |
| GamePlus (Modes) | Yes (Crosshair / Timer / FPS Counter) |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Picture-by-Picture | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| HDCP Support | Yes |
| VividPixel | Yes |
| Audio Features | |
| Stereo Speakers | 8W x 2 Stereo RMS with ASUS SonicMaster and Harman Kardon Technologies |
| AudioWizard Preset Sound modes | 4 Modes (Gaming Mode / Movie Mode / Music Mode / User Mode) |
| Convenient Hotkey | 5-Way OSD Navigation Joystick |
| I/O Ports | |
| Signal Input | 3x HDMI(v2.0) |
| 1x DisplayPort 1.2 | |
| Earphone Jack | 3.5mm Mini-Jack |
| Signal Frequency | |
| Digital | 30-151 KHz(H) / 48-100Hz(V) |
| Consumption | |
| Power ON Mode | <100W |
| Power Saving Mode | < 0.5W |
| Power Off Mode | < 0.5W |
| Mechanical Design | |
| Chassis Colors | Dark Gray, Plasma Copper |
| Tilt | 15°- -5° |
| Frameless Design | Yes |
| Qi Wireless Charger | Yes |
| Security | Kensington Lock |
| Dimensions | |
| Product with Stand (W x H x D) | 810.6 x 456.8 x 239.7 mm |
| Weight | 8.4kg |
| Accessories | Power Cord |
| Power Adapter | |
| DisplayPort Cable | |
| Quick Start Guide | |
| HDMI Cable | |
| Warranty Card | |
| Compliance and Standards | BSMI, CB, CCC, CE, CU, ErP, FCC, J-MOSS, KCC, RoHS, UL/cUL, VCCI, WEEE, WHQL (Windows 10, 8.1, 7), RCM, TUV Flicker-Free , eStandby, TUV Low Blue Light |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Next level immersion - Thomas, 26 June 2018
What a fantastic panel for both work and gaming. Don't think the lack of Gsync is a problem with this monitor. With this panel size and the 100hz refresh rate you won't notice any syncing problems when using a GTX 1080 ti. Everything will be silky smooth and look amazing. Everything works flawlessly with my monitor and the colours look fantastic on the VA panel.
My only negative would be the colours of the panel out of the box are a little bit off from the factory but you can calibrate it yourself easily.
10/10 would recommend again even with the expensive price tag.
Logitech 920-009800 MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
WootVision 32U V144 31.5" 4K UHD (3840x2160) 144Hz 4ms VA Black D...
In stock with WootwareR7,299.00
R5,799.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,699.00
Save: R 1,300!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
Crucial CT16G56C46S5 16GB (1x16GB) DDR5-5600MHz CL46 1.1V SO-DIMM...
Contact for AvailabilityR4,985.00
PELADN WO4 AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16GB (1x16GB) DDR5-56...
In stock with WootwareR10,399.00
R8,899.00
Save: R 1,500!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
Dell BTO107_PC16250_EMEA Pro 16 Intel Core Ultra 7 255U 5.2Ghz 12...
In stock with SupplierR29,299.00
HIKSEMI HS-SSD-FUTURES-1024G FUTURE (S) 1TB M.2 2230 PCIe 4.0 NVM...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,799.00
Save: R 1,600!






















