| Model | Alienware 34 (AW3425DW) |
| Display | |
| Panel Size | 34.2" |
| Panel Type | QD-OLED (Quantum Dot Light Emitting Diode) |
| Native Resolution | UWQHD (3440x1440) |
| Display Surface | Anti-Reflect coating |
| Pixel Pitch | 0.0.2315mm |
| Brightness | 250 nits (typical) |
| 1000 nits (Peak, HDR mode at APL 3%) | |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 (typical) |
| Viewing Angles | 178°(H)/178°(V) |
| Response Time | 0.03ms Grey-to-Grey |
| Colour Depth | 1.07 Billion Colours |
| Colour Gamut | 99% DCI-P3 |
| Bit Width | 10-Bit colour |
| Colour Accuracy | Delta E < 2 (average) (sRGB, DCI-P3) |
| Performance | |
| Supported Video Modes (HDMI) | 480p, 576p, 720p, 1080p, 1080p (60, 120, 240Hz), 1440p (60, 120, 240Hz) |
| Refresh Rate | Up to 240Hz (HDMI) |
| Up to 240Hz (DisplayPort) | |
| Variable Refresh Technology | VESA Adaptive-Sync Capable |
| NVIDIA G-Sync / AMD FreeSync Compatible | |
| Variable Refresh Range | 48Hz to 240Hz (HDMI, G-Sync/FreeSync) |
| 48Hz to 240Hz (DisplayPort, G-Sync/FreeSync) | |
| Variable OverDrive | N/A |
| Console Support | Console Mode presets supported via HDMI when enabled |
| Full HD (1920x1080) @ 60Hz, 120Hz, 240Hz | |
| WQXGA (2560x1440) @ 59.95Hz, 120Hz, 239.97Hz | |
| UltraHD 4K (3840x2160) @ 50Hz, 60Hz, 120Hz (input mode only) | |
| Xbox Series Consoles support FreeSync over HDMI 2.0 | |
| PlayStation 5 Series Consoles support FreeSync over HDMI 2.1 | |
| Certifications | TUV Rheinland Low Blue Light & Flicker-Free Solution |
| DisplayHDR 400 True Black Certified | |
| Dolby Vision Certified | |
| Physical | |
| Tilt | -5° to 21° |
| Swivel | 20° (left/right) |
| Pivot | N/A |
| Height | 110mm range |
| Wall Mountable (VESA) | 100x100mm VESA Mount |
| Audio | |
| Speakers | N/A |
| Audio Output | N/A |
| Microphone Input | N/A |
| Connectivity | |
| Display Inputs | 2x HDMI 2.1 Ports (FRL, HDCP, G-Sync/FreeSync, eARC) |
| 1x DisplayPort 1.4 Ports (HDCP, G-Sync/FreeSync) | |
| USB | 1x USB 5Gbps Type-B Port (Upstream) |
| 1x USB 5Gbps Type-C Port (Downstream) | |
| 1x USB 5Gbps Type-A Port (Downstream) | |
| Power | |
| Voltage Required | 100 to 240 VAC |
| Power Consumption | 36.7W (On) |
| 190W (Max) | |
| <0.5W (Standby) | |
| General | |
| Colour | Interstellar Indigo |
| Dimensions (with stand) | 814.15 x (445.08-555.08) x 232mm (W x H x D) |
| Dimensions (without stand) | 814.15 x 361.55 x 111.23mm (W x H x D) |
| Weight (with stand) | 8.14kg |
| Weight (without stand) | 5.09kg |
| Accessories | Stand riser |
| Stand base | |
| Power cable | |
| 1.8m HDMI 2.1 Cable | |
| 1.8m DisplayPort 1.4 Cable | |
| 1.8m USB Type-A to Type-B Cable | |
| Microfiber cleaning cloth | |
| Alienware sticker | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- OLED is baas! - Charl, 3 February 2026
Upgraded from an older DELL S3422DWG ultrawide to this OLED.
Overall great upgrade; Once you go OLED, you never go back ;-)
- Screen is amazing. - Davin, 11 December 2025
I went from a 7 year old 24inch 4K 60fps to this.
I have had a few monitors in my life and recently went through a whole “Hardware Unboxed episode” where I searched for the perfect display. I tried the Asus Oled's and also the LG UltraGear OLED 27" and 32" monitors, and even the Alienware AW3225QF. Yet, I always come back to this monitor. There's just something about an ultrawide for gaming that delivers unmatched immersion. BF6 and Arc Raiders look and perform phenomenally on this screen!
Just buy it, you won't regret it.
Best monitor I've ever had. - Stunning - John, 31 October 2025
- Awesome monitor, but take note - Liam, 24 October 2025
While researching this and in the process of using it, there are a few things worth noting:
WootVision 34UW V180 34" UltraWide QHD (3440x1440) 180Hz 1ms (OD)...
Stock Coming SoonR7,199.00
R4,599.00
Save: R 2,600!
Alienware AW3425DWM 34" UWQHD (3440x1440) 180Hz 1ms VA HDR 400 Fr...
In stock with WootwareR11,499.00
R7,999.00
Save: R 3,500!
Alienware AW3425DW 34.2" UWQHD (3440x1440) 240Hz 0.03ms QD-OLED A...