Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HIKSEMI (Hikvision) |
| Series | FUTURES Series |
| Model | HS-SSD-FUTURES-1024G |
| Capacity | 1TB (1024GB) |
| Form Factor | M.2 2230 |
| Interface | PCIe Gen4x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 7400MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 6730MB/s |
| 4K Random Read IOPs | Up to 1.26 million IOPs |
| 4K Random Write IOPs | Up to 1.42 million IOPs |
| Reliability | |
| Endurance Rating | 1800TBW |
| Mean Time To Faliure (MTTF) | Up to 2,000,000 hours |
| General | |
| Operating Temperature | 0 °C to 70 °C |
| Dimensions | 22 x 30mm (W x L) |
| Weight | ≤ 7g |
| Software | N/A |
| Feature Support | Supports AES-256/SM4/TCG-Opal 2.0 Encryption standards |
| Third-generation Agile ECC technology (4K LDPC) | |
| End-to-end data protection | |
| SLC Caching | |
| S.M.A.R.T. Status | |
| Advanced Garbage Collection | |
| Advanced Error Correction | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!



