Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HIKSEMI (Hikvision) |
| Series | FUTURES Series |
| Model | HS-SSD-FUTURES-2048G |
| Unformatted Capacity | 2TB (2000GB) |
| Form Factor | M.2 2230 |
| Interface | PCIe Gen4x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 7400MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 6500MB/s |
| 4K Random Read IOPs | Up to 1.03 million IOPs |
| 4K Random Write IOPs | Up to 1.1 million IOPs |
| Reliability | |
| Endurance Rating | 3600TBW |
| Mean Time To Faliure (MTTF) | Up to 2,000,000 hours |
| General | |
| Operating Temperature | 0 °C to 70 °C |
| Dimensions | 22 x 30mm (W x L) |
| Weight | ≤ 7g |
| Software | N/A |
| Feature Support | Supports AES-256/SM4/TCG-Opal 2.0 Encryption standards |
| Third-generation Agile ECC technology (4K LDPC) | |
| End-to-end data protection | |
| SLC Caching | |
| S.M.A.R.T. Status | |
| Advanced Garbage Collection | |
| Advanced Error Correction | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!



