| Model | AW3425DWM |
| Display | |
| Panel Size | 34" |
| Panel Type | VA (Vertical Alignment) |
| Resolution | UWQHD (3440x1440) |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Response Time | 1 ms (GtG) |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Brightness | 400 cd/m² (Typical) |
| Viewing Angle | 178/178 |
| Colour Gamut | 95% DCI-P3 |
| Physical | |
| Colour | Interstellar Indigo |
| Height Adjustable | 110 mm |
| Tilt | -5/21 |
| Swivel | N/A |
| Stand | N/A |
| Wall Mountable (VESA) | 100 x 100 |
| Audio | |
| Audio Output | Audio Line-Out |
| Connectivity | |
| Display Inputs | 2x HDMI 2.1 |
| 1x DisplayPort 1.4 | |
| USB Interface | 2x USB 3.2 Gen1 Downstream (1x with BC1.2) |
| 1x USB 3.2 Gen1 Upstream | |
| Power | |
| Voltage Required | AC 100-240 V |
| Power Consumption (Operating) | 85W |
| Power Consumption (Standby/Sleep) | 0.3W |
| General | |
| Security | Kensington Lock |
| Dimensions | 805.5 x 554.69 x 232 mm |
| Without Stand | 805.5 x 360.9 x 132.5 mm |
| Weight | 9.51 Kg |
| Package Contents | 1x Power Cable |
| 1x DisplayPort Cable | |
| 1x HDMI Cable | |
| 1x USB 3.2 Gen1 Upstream Cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Life changing upgrade - Clint, 26 February 2026
- Alienware AW3425DWM - Philip, 15 January 2026
This is my first curved, ultra wide monitor, and for that my experience is already WoW!
With the custom gaming desk I built, Alienware just adds to the final touches.
Thank you wootware - Nice! - Reimund, 29 December 2025
This monitor definitely exceeded my expectations. The colours are vibrant, backlight is more than bright enough, and image is very crisp. I have been using a 24" Dell monitor for ages, so this was obviously a massive upgrade. Compared to the other competing 34" monitors I've checked out over the last few years, this one is by far the best option for the money currently.
- Best VA panel I ever used - Steven, 29 June 2025
This monitor on the otherhand is very very nice. I am not noticing any backlight bleed and the wide colour gamut makes everything look vibrant. Jumping from 165Hz to 180hz is not really noticable, but won't complain.
Overall very happy with this monitor.
WootVision 34UW V180 34" UltraWide QHD (3440x1440) 180Hz 1ms (OD)...
Stock Coming SoonR7,199.00
R4,599.00
Save: R 2,600!
Alienware AW3425DWM 34" UWQHD (3440x1440) 180Hz 1ms VA HDR 400 Fr...
In stock with WootwareR11,499.00
R7,999.00
Save: R 3,500!
Alienware AW3425DW 34.2" UWQHD (3440x1440) 240Hz 0.03ms QD-OLED A...