Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | PRIME Series |
| Model | PRIME A620AM-K |
| CPU Support | Socket AM5 Supports Ryzen 7000, 8000 & 9000 Series Processors |
| Chipset | AMD A620 Chipset |
| Memory Support | |
| AMD Ryzen 7000 Series | 2x DIMM slots, max. 128GB, DDR5 |
| Supports up to 7200 MT/s(OC) with Ryzen 9000 & 7000 Series Processors, 7600 MT/s(OC) with Ryzen 8000 Series Processors, | |
| Non-ECC Un-buffered DIMM | |
| Dual channel memory architecture | |
| Supports AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) | |
| ASUS Enhanced Memory Profile (AEMP) | |
| Video | |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 (TMDS) port, supporting a maximum resolution of 4096x2160@60 Hz |
| DisplayPort | 2x DisplayPort 1.4 ports, supporting a maximum resolution of 8K 7680×4320 60Hz, Support for HDCP 2.3 |
| Integrated AMD graphics Required. Actual support may vary by CPU. | |
| Expansion Slots | |
| CPU Direct | 1x PCIe 4.0 x16 Physical, x16 Electrical Slot (PCIE1) |
| AMD A620 Chipset | 2x PCIe 3.0 x1 Physical Slots (PCIE2) |
| Storage | |
| CPU Direct | M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) |
| AMD A620 Chipset | 4 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors |
| Supports RAID 0, RAID 1, RAID 10 for SATA storage devices | |
| Networking | |
| LAN | Realtek Gigabit LAN Port |
| WiFi | N/A |
| Bluetooth | N/A |
| Audio | |
| Codec | Realtek ALC897 High Definition Audio with support up to 24-Bit/192 kHz playback |
| 7.1-channel support with front-panel jack retasking | |
| Audio Shielding | |
| Premium audio capacitors | |
| Dedicated audio PCB layers | |
| Connectivity | |
| Ports | 4x USB 5Gbps Type-A Ports |
| 2x USB 2.0 Type-A Ports | |
| 1x HDMI 2.1 TMDS | |
| 1x DisplayPort 1.4 Port | |
| 1x PS/2 Combo Port | |
| 3x 3.5mm Audio Jacks | |
| 1x Realtek Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port | |
| Buttons | N/A |
| General | |
| Internal Connectors | 1x 4-pin CPU Fan header |
| 2x 4-pin Chassis Fan headers | |
| 1x 24-pin Main Power connector | |
| 1x 8-pin 12V CPU Power connector | |
| 1x M.2 slot (Key M) | |
| 4x SATA 6Gb/s ports | |
| 1x USB 5Gbps header supports 2 additional USB 5Gbps ports | |
| 2x USB 2.0 headers support 4 additional USB 2.0 ports | |
| 3x Addressable RGB Gen 2 headers | |
| 1x Clear CMOS header | |
| 1x COM Port header | |
| 1x Front Panel Audio header (F_AUDIO) | |
| 1x S/PDIF Out header | |
| 1x SPI TPM header (14-1 pin) | |
| 1x 10-1 pin Front Panel System header | |
| LED Displays | ASUS QLED Core Flashing Indicator |
| BIOS | 256 Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS |
| Remote Management | WOL by PME, PXE |
| Form Factor | Micro-ATX Form Factor, 226 x 221mm (H x W) |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit |
| Boxed Accessories | 2x SATA 6Gb/s cables |
| 1x I/O Shield | |
| 1x Screw package for M.2 SSD | |
| 1x User guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ASUS PRIME A620AM-K AMD A620 Ryzen Socket AM5 Micro-ATX Desktop M...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,499.00
Save: R 800!
Customers Who Bought This Also Bought
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Crucial CT8G56C46U5 8GB (1x8GB) DDR5-5600 CL46 1.1V UDIMM Desktop...
Contact for AvailabilityR2,567.00
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Crucial CT8G48C40U5 8GB (1x8GB) DDR5-4800MHz CL40 1.1V Black Desk...
Contact for AvailabilityR1,754.00
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000597MPK Ryzen 5 7500F 5.0GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR3,599.00
R3,199.00
Save: R 400!
Kingston KCP556US6-8 8GB (1x8GB) DDR5-5600MT/s CL46 1.1V Desktop ...
In stock with WootwareR2,299.00
R2,199.00
Save: R 100!
Kingston KCP556US8-16 16GB (1x16GB) DDR5-5600MT/s CL46 1.1V Deskt...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,999.00
Save: R 300!

















