Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,349.00
Save: R 150!
Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cooler Master |
| Series | Hyper 212 Series |
| Model | Hyper 212 Spectrum V2 Fixed RGB (RR-2V2L-18PD-R1) |
| Materials | Copper |
| Aluminium | |
| Nickel alloy | |
| Cooler | |
| Heatpipe Design | 4x Heatpipes with direct contact |
| Intel Socket Support | LGA 1700 / 1200 / 115x |
| AMD Socket Support | Socket AM5 / AM4 |
| Case Clearance | 157mm |
| RAM Clearance | 40mm |
| Fans | |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan Speed | 650 - 1800 RPM ±5% |
| Fan Airflow | Up to 62 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 2.50 mmAq |
| Fan Noise | ≤ 27 dBA |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Rifle Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.21A |
| Fan Power Consumption | 2.52W |
| RGB | |
| LED Type | Fixed RGB LEDs |
| LED Connector | N/A |
| LED Rated Voltage | 12VDC |
| LED Power Consumption | N/A |
| General | |
| Colour | Black & Silver |
| Dimensions | 120 × 80.5 × 157mm (W x D x H) |
| Weight | 0.61kg |
| RGB Software Support | N/A, RGB LEDs are fixed |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









