Features

Product Description
Additional Information
Reviews (1)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cooler Master |
| Series | Hyper 212 Series |
| Model | Hyper 212 Spectrum V3 ARGB (RR-S4NA-17PA-R1) |
| Materials | Copper |
| Aluminium | |
| Nickel alloy | |
| Cooler | |
| Heatpipe Design | 4x Heatpipes with direct contact |
| Intel Socket Support | LGA 1851 / 1700 / 1200 / 115x |
| AMD Socket Support | Socket AM5 / AM4 |
| Case Clearance | 152mm |
| RAM Clearance | 35mm with single fan |
| Fans | |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan Speed | 650 - 1750 RPM ±10% |
| Fan Airflow | Up to 71.93 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 1.86 mmAq |
| Fan Noise | ≤ 27.2 dBA |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Rifle Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.26A |
| Fan Power Consumption | 3.12W |
| RGB | |
| LED Type | Addressable RGB LED |
| LED Connector | 3-pin (5V-D-G) |
| LED Rated Voltage | 5V DC |
| LED Power Consumption | N/A |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 124 × 73 × 152mm (W x D x H) |
| Weight | 0.65kg |
| RGB Software Support | Supports ASUS Aura, Razer Chroma RGB, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light, ASRock Polychrome RGB Sync |
| Supports 3-Pin ARGB controllers and ARGB hubs | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,399.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!









