Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Montech King 15 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black Micro-ATX Mi...
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
Lian Li G99.A3X-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass Black Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
NZXT CC-H52FB-01 H5 Flow 2024 Dark Tinted Tempered Glass Black SG...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,199.00
Save: R 1,000!
Montech AIR 100 ARGB Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR1,449.00
R899.00
Save: R 550!
Montech Heritage Pro Black Micro-ATX Mini-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,949.00
R1,699.00
Save: R 250!
NZXT CC-H31FB-01 H3 Flow 2025 Tempered Glass Black SGCC Steel Mic...
In stock with WootwareR1,499.00
R899.00
Save: R 600!
Lian Li G99.A3W-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass White Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cooler Master |
| Series | MasterBox Series |
| Model | TD300-WGNN-S00 |
| Physical Details | |
| Colour | White |
| Materials | Steel |
| Mesh | |
| Plastic | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Front I/O | 2x USB 3.2 Gen 1, 1x Power/Reset Button |
| 1x 3.5mm Audio Jack, 1x 3.5mm Mic Jack | |
| Motherboard Support | Mini ITX, Micro ATX |
| Expansion Slots | 4 |
| Drive Bays | 2.5" / 3.5" (combo): 2 |
| 2.5": 2 | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 366.5 x 210 x 410mm (Body Size) |
| 433 x 210 x 420.5mm (Incl. Protrusions) | |
| Weight | 5.85 kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 2x 120mm Sickle Flow PWM ARGB Fans |
| Top | N/A |
| Rear | N/A |
| Bottom | N/A |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm / 2 x 140mm |
| Top | 2x 120mm / 2x 140mm |
| Rear | 1x 120mm |
| Radiator Support | |
| Front | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm |
| Top | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm |
| Rear | 120mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 166mm |
| GPU Length Limitation | 344mm |
| General | |
| Dust Filters | Front, Top, Bottom |
| Chassis Lighting | ARGB |
| Features | Cooler Master FineMesh Polygonal Technology |
| 2x Included Sickleflow PWM ARGB Fans | |
| 5x ARGB and 4x PWM Fan Hub | |
| Removable Top Panel | |
| Tempered Glass Side Panel | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Value Case - Benjamin, 8 March 2023
Let me start off by stating that this is the best case for the price listed at R1,199.
Cable management is super easy to do neatly thanks to the grommets and a couple of tie-down points. The included fan hub and ARGB hub do what you would expect and is a super nice thing to have with a case at this price. It is built well and all mechanisms feel like they would last for years.
The reason for the drop in one star is for three reasons:
1. The cable management needs to be done pretty well at the back if you don't want it to 'bend' a bit when installing the panel.
2. There is a hole inside which basically acts as a window for your cable mess. I bought a white magnetic sheet and cut it to size to cover the hole.
3. Mine came with a severely bent piece at the back - where the fan's mounting meets with the I/O panel's hole. Not sure if it was supposed to be like this, but it was resolved by simply installing the motherboard and mounting a fan at the back.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Lian Li G99.A3X.00 A3-mATX Mesh Black Steel Micro-ATX Mini Tower ...
Contact for AvailabilityR1,599.00
R1,299.00
Save: R 300!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,199.00
Save: R 2,600!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
Contact for AvailabilityR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
























