Customers Who Viewed This Product Purchased
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,499.00
R8,399.00
Save: R 1,100!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Vengeance |
| Model | CMK32GX5M2B6000Z30 |
| Memory Type | DDR5 |
| Capacity | 32GB(2x16GB) |
| Multi-Channel Kit | Dual-Channel |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Tested Latency | 30-36-36-76 |
| Tested Voltage | 1.4V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| Package Memory Pin | 288 |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800 |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Performance Profile | EXPO & XMP |
| Colour | Grey |
| Power Draw | Overclock PMIC |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Corsair Fan - Pieter, 12 August 2025
I remember this brand from more than 2 decades ago, and they are still top notch in my books. I also like the fact that there's nor RGB LED's on the devices, giving a clean build. Memory performs excellent, as expected.
- Can never go wrong with Corsair RAM - Mbasa, 7 August 2025
Bought this kit because I did not want to worry about compatibility with the board and CPU combination. The kit has a sleek and simple design with no frills and RGBs which works well in a minimalist build.
Customers Who Bought This Also Bought






