Customers Who Viewed This Product Purchased
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | CX650F RGB |
| Model | CP-9020217 |
| Maximum Power | 650W |
| 80 Plus Efficiency | 80 PLUS BRONZE Certified |
| Colour | Black |
| ATX12V Version | v2.4 |
| EPS12V Version | v2.92 |
| Fans | 1x 120mm RGB Fan |
| Fan LED Type | ARGB |
| Fan Bearing Technology | Rifle Bearing |
| Modular Design | Fully Modular Design |
| Input Voltage | 100 - 240V |
| Input Frequency Range | 47Hz - 63Hz |
| Input Current | 10A - 5A |
| Output | 3.3V@20A, 5V@20A, 12V@54A, -12V@0.3A, 5VSB@3A |
| PSU Length | 140mm |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Connectors | 1 x 24-pin ATX (24-pin) Connector |
| 2 x ATX 12V/EPS12V (4 4-pin) Connector | |
| 4 x PCIe (6 2) Connectors | |
| 7 x SATA Connectors | |
| 4 x PATA Connectors | |
| Features | 8x Individually Addressable RGB LEDs |
| Black Housing & Cables | |
| Corsair iCUE and Motherboard RGB Compatible | |
| Optimized Fan Curve for Low Noise | |
| 105°C Rated 100% Japanese Primary Capacitors | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!























