




| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | CX Series |
| Model | CX650 (CP-9020278-WW) |
| ATX Version | ATX12V 2.31 |
| Modularity | Non-Modular |
| Continuous Power | 650W |
| Certifications | 80 Plus Bronze Certified |
| Protections | OCP / OVP / OPP / OTP / SCP / UVP |
| Multi-GPU Ready | N/A |
| Cables | 1x 24-Pin ATX 12V Sleeved Cable (600mm) |
| 1x 8-Pin (4+4) EPS 12V CPU Cable (600mm) | |
| 1x 8-Pin (6+2) PCIe Twin-Head Cables (500+100mm) | |
| 3x SATA Connectors | |
| 2x Molex Connectors | |
| Fan | |
| Fan Size | 120mm |
| Bearing Technology | Sleeve Bearing |
| Quiet Mode | Yes, with tuned fan curve set by PSU load |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 125 x 150 x 86mm (D x W x H) |
| Colour | Black |
| Weight | 1.9kg |
| Software Integrations | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Perfect for entry level gaming - Aadil, 5 February 2026
For the price it does what it needs to do. Used in conjuction with AMD 5600gt and RTX5050
- Excellent Value! - Andre, 29 December 2025
Excellent PSU, great power output, and very reasonable price.
- Compact and Quiet - Marco, 18 November 2025
At the time of writing, this is the PSU with the most compact dimensions available. Ideal for my home ITX server!
The full-size 120mm fan moves a good deal of air, while staying pleasantly silent. The sleeved cables were easy to manipulate, even in my cramped ITX chassis.
I feel its density and weight is a good sign of its quality. Recommended!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!























