Customers Who Viewed This Product Purchased
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R5,399.00
Save: R 2,900!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,599.00
Save: R 4,300!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,699.00
Save: R 1,300!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,999.00
Save: R 3,300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | MP700 ELITE |
| Model | CSSD-F2000GBMP700ENH |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 2TB |
| NAND Technology | 3D TLC |
| Interface | PCIe 5.0 x 4 |
| NVMe 2.0 | |
| Weight | 0.028kg |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 10,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 8,500MB/s |
| Random Read Speed | Up to 1.3 Million IOPS |
| Random Write Speed | Up to 1.4 Million IOPS |
| SSD Smart Support | Yes |
| TBW | 1200TBW |
| MTBF | 1,600,000 Hours |
| General | |
| Voltage | 3.3V, +/- 5% |
| DEVSLP | PS4: <3.5mW |
| Power Consumption Active | 5.9W Average |
| SSD Package Contents | MP700 ELITE M.2 SSD (no included heatsink, separate cooling required) |
| Heatsink Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty or 1200TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |



