Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,399.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Air Cooler Series |
| Model | A115 Black (CT-9010011-WW) |
| Materials | Copper |
| Aluminium | |
| Stainless steel | |
| Plastic | |
| Nickel | |
| Cooler | |
| Heatpipe Design | 6x heatpipes with dense aluminium fins |
| Intel Socket Support | LGA1700, LGA1200, LGA115x |
| AMD Socket Support | AM5, AM4 |
| Case Clearance | 164.8mm |
| RAM Clearance | 35mm with default position fan |
| 57mm with adjusted position fan | |
| Fans | |
| Fan Dimensions | 140 x 140 x 25mm (L x W x D) |
| Fan Speed | 400 - 1600 RPM ±10% |
| Fan Airflow | Up to 84.5 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 1.73 mmH20 |
| Fan Noise | Up to 33.9 dBA |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.39 A |
| Fan Power Consumption | 4.68 W (per fan) |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 153 × 155 × 164.8mm (W x D x H) |
| Weight | 1.59kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









