Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Crucial by Micron |
| Series | P510 Series |
| Model | P510 1TB (CT1000P510SSD8) |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 5.0 x4 NVMe |
| Flash Type | Micron G9 NAND Flash |
| Controller | Phison PS5031-E31T |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 11,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 9,500MB/s |
| 4K Random Read IOPS | 1.5 million IOPS |
| 4K Random Write IOPS | 1.5 million IOPS |
| Endurance Rating | 600TBW |
| General | |
| Features | SLC Cache with Host Memory Buffer |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Dynamic write acceleration | |
| Multistep data integrity algorithm | |
| Adaptive thermal protection | |
| Integrated power loss immunity | |
| Active garbage collection | |
| TRIM support | |
| Self-monitoring and reporting technology (SMART) | |
| Error correction code (ECC) | |
| MTTF | N/A |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, EAC, RCM, morocco, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes, compatible (heatsink may be required for optimal operation) |
| Dimensions | 80 x 23 x 2.3mm (L x W x H) |
| Weight | 6.5 grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!




