Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cudy |
| Series | WiFi 7 Routers |
| Model | WR3600E |
| Processor | 2.0 GHz Quad-Core, ARM Cortex-A7 |
| Antennas | 4× Fixed Omni-Directional Antennas |
| Ethernet Ports | 1× 10/100/1000 Mbps WAN Port |
| 3× 10/100/1000 Mbps LAN Ports | |
| Buttons | WPS Button, Reset Button |
| Power Supply | 12V / 1A AC Adapter |
| Dimensions | 209 x 48 x 220.4mm (W x D x H) |
| Wireless Features | |
| Wireless Standards | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Wireless Frequency | 5 GHz, 2.4 GHz |
| Wireless Bandwidth | 20/40/80/160 MHz |
| Signal Rate | 2882 Mbps (5 GHz), 688 Mbps (2.4 GHz) |
| Wireless Modes | Enable/Disable Wireless Radio, WMM |
| Wireless Security | WPA/WPA2/WPA3 |
| Other Features | MLO, MRU, Puncturing, OFDMA, MU-MIMO, BSS Color |
| Software Features | |
| WAN Type | Dynamic IP/Static IP/PPPoE/PPTP/L2TP |
| DHCP | Server, DHCP Client List, Address Reservation |
| Guest Network | 1× 2.4 GHz Guest Network |
| 1× 5 GHz Guest Network | |
| NAT | Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ |
| VPN | WireGuard, OpenVPN, IPsec, Zerotier, PPTP, L2TP |
| CWMP Protocol | TR069/TR098/TR111/TR143/TR181 |
| Secure DNS | Cloudflare, Google, Quad9, Custom |
| VLAN | Bridge, Tag, VoIP, IPTV |
| Internet Protocols | IPv4 / IPv6 |
| IPv6 Features | Relay |
| Dynamic (SLAAC/DHCPv6) | |
| Static (Fixed IP) | |
| Passthrough | |
| 464XLAT | |
| MAP-E | |
| DS-Lite | |
| General | |
| Package Contents | BE3600 Wi-Fi 7 Router |
| Power Adapter | |
| RJ45 Ethernet Cable | |
| Quick Installation Guide | |
| System Requirements | Systems with wireless or wired network connectivity |
| Web browser, such as Edge, Firefox, Chrome, or Safari | |
| Internet access subscription with ISP | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ASUS PCE-AXE5400 Tri Band 2x2 MU-MIMO WiFi 6E PCI-E Wireless Adap...
Contact for AvailabilityR799.00
R499.00
Save: R 300!









