ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
Sudokoo R-SK700V-WHNDAN-GAS SK700V White 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Deepcool |
| Series | CPU Coolers |
| Model | DC-AK400-DIGITAL-PRO |
| Product Dimensions | 126×97×159 mm (L×W×H) |
| Heatsink Dimensions | 120×60×152 mm (L×W×H) |
| Net Weight | 862 g |
| Heatpipe | 6 mm×4 pcs |
| Fan Dimensions | 120×120×25 mm (L×W×H) |
| Fan Speed | 500~1750 RPM ±10% |
| Fan Airflow | 60.89 CFM |
| Fan Air Pressure | 2.91 mmAq |
| Fan Noise | ≤25 dB(A) |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12 VDC |
| Fan Rated Current | 0.12 A |
| Fan Power Consumption | 1.44 W |
| LED Type | Addressable RGB LED |
| LED Connector | 3-pin ( 5V-D-G) and 9-pin USB 2.0 |
| LED Rated Voltage | 5 VDC |
| LED Power Consumption | 3 W |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Just awesome - Hans-Jurgen, 6 April 2025
Very quiet and sleek cooler, digital display is clear and bright, keeps temps nicely cool. Very happy with this cooler.
- Excellent air cooler - Æonfux, 1 April 2025
Running this with the Ryzen 5 7500f. I was using the stock AMD wraith stealth cooler but temps were reaching 95 degrees while gaming which AMD says is normal for this CPU but I did not like it. I have installed the Deepcool AK400 and been testing; I haven't seen my temp go over 70 degrees so it was well worth it. The digital display is also a awesome feature and looks great in the case









