Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,399.00
Save: R 200!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | Intel CPU Coolers |
| Model | DP-ICAP-11509 |
| Materials | Aluminium |
| Cooler | |
| Heatpipe Design | Aluminium direct contact |
| Intel Socket Support | LGA 1200, 115x |
| AMD Socket Support | N/A |
| Case Clearance | 56mm |
| RAM Clearance | N/A |
| Fans | |
| Fan Dimensions | 92 x 25 mm |
| Fan Speed | 2200 RPM ±10% |
| Fan Airflow | Up to 38.62 CFM |
| Fan Air Pressure | N/A |
| Fan Noise | ≤ 26.8 dBA |
| Fan Connector | 3-pin |
| Bearing Type | Rifle Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.18A |
| Fan Power Consumption | 2.16W |
| General | |
| Colour | Black & Nickel Silver |
| Dimensions | 94.5 × 94.5 × 56mm (W x L x H) |
| Weight | 0.147kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









