Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR839.00
R599.00
Save: R 240!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Fractal Design FD-C-EPO1A-04 Epoch Black Tempered Glass RGB Light...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,499.00
Save: R 1,500!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,549.00
Save: R 950!

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | CH510 Series |
| Model | R-CH510-BKNSE1-G-1 |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Clear Tempered Glass Side Panel |
| Front I/O | 1x Front-Panel USB 5Gb/s Type-C Port |
| 1x Front-Panel USB 5Gb/s Type-A Ports | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Motherboard Support | Supports E-ATX, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 7x PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 2.5" HDD/SSD Drive Bays |
| 1x 2.5" / 3.5" Combo HDD Drive Bay | |
| 1x 3.5" Drive Bay | |
| NOTE: 2.5" Drives mount behind motherboard | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 455 × 230 × 470 mm (D x H x W) |
| Weight | 7.5kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | N/A |
| Top | N/A |
| Rear | 1x DeepCool 120mm Fan |
| PSU Shroud | N/A |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm Fans or 2x 140mm Fans |
| Top | 3x 120mm Fans or 2x 140mm Fans |
| Rear | 1x 120mm Fan or 1x 140mm Fan |
| PSU Shroud | 2x 120mm Fans |
| Radiator Support | |
| Front | 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Radiator |
| Top | 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Radiator |
| Rear | 120 / 140mm Radiator |
| PSU Shroud | N/A |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 175mm |
| GPU Length Limitation | 380mm |
| Cable Management | Yes, with rubber grommets |
| PSU Length Limit | Up to 170mm |
| General | |
| Dust Filters | Yes, Front, Top, PSU dust filters |
| Chassis Lighting | N/A |
| Displays | 7-Segment LCD Temperature monitor display (Requires USB 2.0 header) |
| Requires DeepCool DIGITAL Monitoring software | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Amazing Case - Dellene, 20 June 2024
Deepcool never fails to impress. Great box, amazing airflow and sleek look. Loved my experience with Wootware, they are friendly and more than happy to assist. They go beyond to help their customers. Good work Wootware i will most definitely support you again.
- Great looking case - Hendrik, 12 February 2024
Great looking case, I picked it for the USB-C port op front, which is great. Lacks mounting space for multiple 3.5" (old) hard drives (1 bracket, can mount 2x HDDs.). Build quality is not the same as eg. Cooler Master cases, but happy overall
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
























