Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | LE V2 |
| Model | LE360 WH V2 |
| Product Info | |
| Category | AIO Liquid CPU Cooler |
| Colour | White |
| Part Number | R-LE360-WHAMMN-G-2 |
| Radiator & Tubing | |
| Cooling System | 360mm Radiator + 3x 120mm Fans |
| Radiator Material | Aluminium |
| Radiator Dimensions | 402 x 120 x 27 mm |
| Tube Length | 410 mm |
| Product Weight | 1632 g |
| Pump | |
| Pump Dimensions | 91 x 78 x 65 mm |
| Pump Speed | 2500 ~ 3400 RPM ±10% |
| Pump Connector | 4-pin PWM |
| Pump Rated Voltage | 12 VDC |
| Pump Rated Current | 0.29 A |
| Pump Power Consumption | 3.48 W |
| Motor Design | 3-Phase, 6-Slot, 4-Pole |
| Anti-Leak Technology | DeepCool Patented Anti-Leak Technology |
| Fans | |
| Fan Quantity | 3 |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan Speed | 500 ~ 2100 RPM ±10% |
| Fan Airflow | 75.89 CFM |
| Fan Air Pressure | 2.53 mmAq |
| Fan Noise | ≤31.6 dB(A) |
| Bearing Type | Hydro Bearing |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Fan Rated Voltage | 12 VDC |
| Fan Rated Current | 0.17 A |
| Fan Power Consumption | 2.04 W |
| Lighting | |
| Lighting Type | Addressable RGB LED |
| LED Connector | 3-pin (+5V-D-G) |
| LED Rated Voltage | 5 VDC |
| LED Power Consumption (Pump) | 2.8 W |
| LED Power Consumption (Fans) | 3.15 W (Fan x3) |
| Included Controller | ARGB Controller Included |
| Compatibility | |
| CPU Socket Compatibility | Intel LGA1851, Intel LGA1700, Intel LGA1200, Intel LGA1151, Intel LGA1150, Intel LGA1155 |
| AMD AM5, AMD AM4 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 TD Black 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ID-Cooling FX360 LCD Black 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,699.00
R1,449.00
Save: R 250!
ASUS Prime LC 360 ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,199.00
R1,499.00
Save: R 700!
Montech LightFlow ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ASUS ROG-STRIX-LC-III-360 ROG Strix LC III 360mm Black Liquid CPU...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,899.00
Save: R 1,200!
ID-Cooling FX360 TD White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ARCTIC ACFRE00184A Liquid Freezer III Pro ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,799.00
Save: R 700!
ID-Cooling DASHFLOW 360 XT PRO 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!









