Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Everki |
| Series | ContemPRO Series |
| Model | EKP117B |
| Capacity | 42L |
| Fits Laptops Up To | 18.4 Inches |
| Laptop Compartment (L x W x H) | 475 x 325 x 50mm |
| External Dimensions (L x W x H) | 530 x 420 x 220mm |
| Bag Weight | 1.28kg |
| Features | Large Main Compartment: Plenty Of Space For School, College Books With Special Compartments For Headphones And Keyboard. Large Enough For Gaming Accessories |
| 5-Point Balance System Including Chest Strap Distributes Weight Evenly For Comfortable Carrying. Maximum Support And Comfort On The Back | |
| Special Laptop Compartment Provides Maximum Protection For 17.3-Inch Or 18.4-Inch Gaming Laptops. Perfect for Asus ROG, Alienware, MSI, Omen, Razer Models | |
| Self-healing Zips | |
| Checkpoint-Friendly | |
| Hidden Security Compartment | |
| Laptop Corner Protection System | |
| Loops For Bicycle Locks And Rear Lights | |
| Magnetic Compartment | |
| Included Rain Cover | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R599.00
Save: R 500!









