Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVERKI |
| Series | Business Series |
| Model | EKP120 |
| Specifications | |
| Capacity | 40 L |
| Fits Laptops Up To | 18.4-Inches |
| Laptop Compartment | 520 x 330 x 50 mm |
| External Dimensions | 540 x 380 x 210 mm |
| Bag Weight | 1.96 kg |
| Features | Opens up 180 Degrees To Breeze Through Security Checkpoints That Accept Travel Friendly Bags |
| Dedicated Ultra-Soft Padded Laptop Compartment Accommodates Up to 18.4-inch Laptops | |
| Included Water-Resistant Weather Cover Protects Against Dust, Rain, or Snow | |
| Dedicated Soft Fine Felt-Lined iPad/Kindle/Tablet Pocket Keeps Your Device Safe And Secure | |
| 5-Point Balance Strap System Evenly Distributes Weight For Comfortable Carrying | |
| Included Accessories Pouch Which Is Designed To Separate Your Mouse, Chargers, Power Supplies And Cables From Your More Sensitive Items | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R499.00
Save: R 600!









