Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVERKI |
| Series | ATLAS Series |
| Model | EKP121S15 |
| Specifications | |
| Capacity | 29.5 L |
| Fits Laptops Up To | 15.6 Inches |
| Laptop Compartment (L x W x H) | 395 x 267 x 33 mm |
| External Dimensions (L x W x H) | 460 x 340 x 210 mm |
| Bag Weight | 1.66 kg |
| Opens Up 180 Degrees To Breeze Through Security Checkpoints That Accept Travel Friendly Bags | |
| Separate Technology Compartment With Adjustable Laptop Pocket For 11-Inch To 15.6-Inch Laptop And 13-Inch Tablet Allows Easy Access To Your Devices | |
| Wide, Padded Shoulder Straps With 5-Point Balance Strap System Evenly Distributes Weight for comfortable Carrying | |
| Trolley Handle Pass-Through For Stacking Atop Luggage | |
| Front Quick-Access Magazine/Newspaper Slot | |
| Felt-Lined Top Access Pocket And Multi-Functional Side Pockets For Water Bottle And Other Accessories | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R599.00
Save: R 500!









