Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVERKI |
| Series | ATLAS Series |
| Model | EKP121 |
| Specifications | |
| Capacity | 32 L |
| Fits Laptops Up To | 17.3 Inches |
| Laptop Compartment | 420 x 283 x 38 mm |
| External Dimensions | 480 x 340 x 230 mm |
| Bag Weight | 1.82 kg |
| Features | Opens Up 180 Degrees To Breeze Through Security Checkpoints That Accept Travel Friendly Bags |
| Separate Technology Compartment With Adjustable Laptop Pocket For 13-Inch To 17.3-Inch Laptop And 13-Inch Tablet Allows Easy Access To Your Devices | |
| Wide, Padded Shoulder Straps With 5-Point Balance Strap System Evenly Distributes Weight For Comfortable Carrying | |
| Trolley Handle Pass-Through For Stacking Atop Luggage | |
| Front Quick-Access Magazine/Newspaper Slot | |
| Felt-Lined Top Access Pocket | |
| Multi-Functional Side Pockets For Water Bottle And Other Accessories | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R499.00
Save: R 600!









