Customers Who Viewed This Product Purchased
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | 600 BR |
| Model | 100-BR-0600-K3 |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 600W |
| 80 Plus Efficiency | 80 Plus Bronze |
| Modular Cables | Non-Modular |
| Connector Quantity | |
| Connectors | 1x 20 + 4 Pin ATX Connector (550mm) |
| 1x 4 + 4 Pin EPS Connector (600mm) | |
| 2x PCI 6 + 2 Pin PCIe Connectors (550mm, 670mm) | |
| 6x SATA Connectors (450mm, 570mm, 690mm) | |
| 3x Molex Connectors (450mm, 570mm, 690mm, 810mm (Floppy)) | |
| Power Specifications | |
| AC Input | 100 - 240 VAC, 10/5A, 50 - 60 Hz |
| Power Output Specifications | +3.3V - 24A - 130W |
| +5V - 20A - 130W | |
| +12V - 50A - 600W | |
| +5Vsb - 3A - 15W | |
| -12V - 0.3A - 3.6W | |
| General | |
| Operating Temperature | 0°C - 30°C |
| Mean Time Before Failure (MTBF) | 100,000 Hours |
| Fan | 120mm Fan |
| Sleeve Bearing | |
| Dimensions | 85mm x 150mm x 140mm |
| Approvals | TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, WEEE, RoHS |
| Compliance with ErP Lot 6 2013 Requirement | |
| Protection | OVP, UVP, OCP, OTP, OPP, & SCP |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!























