Customers Who Viewed This Product Purchased
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | GD Power Supplies |
| Model | 100-GD-0600-V3 |
| Maximum Power | 600W |
| 80 Plus Efficiency | Gold |
| 90% or Higher Typical | |
| Colour | Black |
| Fan | 120mm |
| Sleeve Bearing | |
| Modular Design | Non-Modular Design |
| Connector Quantity | |
| 24 Pin ATX | 1x 24pin |
| EPS (CPU) | 1x 8pin (4 4) |
| PCIe | 8x 8pin (6 2) |
| SATA | 6x |
| Four-Pin Peripheral | 3x |
| Floppy | 1x |
| Cable Length | |
| ATX Cable | 1x 600mm (m) |
| EPS Cable | 1x 600mm (m) |
| PCIe Cable | 2x 550mm |
| SATA / Four-Pin Peripheral Cable | 1x 450mm(s), 600mm(s), 750mm(s), 900mm(m), 1050mm(m) |
| SATA / Molex / Floppy Peripheral Cable | 1x 450mm(s), 600mm(s), 750mm(s), 900mm(m), 1050mm(f) |
| AC Power | 1x 1500mm (m) |
| Input | |
| Input Voltage | 100-240V |
| AC Input | 8-4A |
| Input Frequency Range | 60/50Hz |
| Efficiency | 90% or Higher Typical |
| Operating Temperature | 0° to 50° C |
| Japanese Capacitors | Main |
| ECO Mode | No |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Gross Weight | 2.22 kg |
| Size | 86mm (H) x 150mm (W) x 140mm (L) |
| Approvals | TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, WEEE, RoHS |
| Compliance with ErP Lot 3 2014 Requirement | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- EVGA Power supply works great - Anneray, 13 April 2023
I bought this PSU as it had the best price for the gold 80 plus rating. I am super happy with it so far. It runs quietly and I have no issues. The product was properly packaged by Wootware as well. No chance for any damage during shipping
Customers Who Bought This Also Bought
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!























