Customers Who Viewed This Product Purchased
Montech Century II 1200 ATX 3.1 1200W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Certified Ful...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,599.00
Save: R 1,700!
Cooler Master MPW-C001-AFAG-BEU ELITE Gold 1200 1200W 80 Plus Gol...
In stock with WootwareR2,899.00
R2,499.00
Save: R 400!
ASUS 90YE00V2-B0NA00 ROG THOR 1200W Platinum III 80 Plus Platinum...
In stock with WootwareR10,999.00
R8,499.00
Save: R 2,500!
[OPENBOX] ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Cer...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,499.00
Save: R 1,800!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | CABLE LENGTH |
| ATX CABLE | 1x 600mm (m) |
| EPS CABLE | 2x 750mm (m) |
| PCIE CABLE | 2x 750mm, 900mm (m) 4x 750mm (m) |
| SATA CABLE | 4x 550mm, 650mm, 750mm (m) |
| FOUR-PIN PERIPHERAL CABLE | 1x 550mm, 650mm 750mm (m) 1x 550mm,650mm (m) (f) |
| FLOPPY ADAPTER | 1x 100mm |
| AC POWER | 1x 1500mm (m) |
| MODULAR CABLE TYPE | Full | CONNECTOR QUANTITY |
| 24 PIN ATX | 1x |
| EPS (CPU) | 2x 8pin (4+4) |
| PCIE | 6x 8pin (6+2), 2x 6pin |
| SATA | 12x |
| FOUR-PIN PERIPHERAL | 5x |
| FLOPPY | 1x | ADDITIONAL DETAILS |
| OPERATING TEMPERATURE | 0° to 50° C |
| JAPANESE CAPACITORS | 1 |
| ECO MODE | Yes |
| MTBF | 100,000 Hours |
| NET WEIGHT | 8 lbs |
| SIZE | 85mm (H) x 150mm (W) x 200mm (L) |
| APPROVALS | TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, BSMI, WEEE, RoHS | Compliance with ErP Lot 6 2013 Requirement |
| FAN SIZE / BEARING | 140mm Double Ball Bearing | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Local Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
ASUS GeForce RTX 5070 Ti Prime OC Edition PRIME-RTX5070TI-O16G 1...
Contact for AvailabilityR21,273.00
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G GV-N507TEAGLE OC-16...
Contact for AvailabilityR21,499.00
R19,999.00
Save: R 1,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
ASUS GeForce RTX 5070 Ti TUF OC Edition TUF-RTX5070TI-O16G-GAMIN...
Contact for AvailabilityR22,761.00
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,799.00
R4,799.00
Save: R 6,000!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Western Digital WDS400T1X0M WD_BLACK SN8100 4TB M.2 2280 PCIe 5.0...
In stock with WootwareR29,299.00
R19,999.00
Save: R 9,300!
G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N Trident Z5 NEO 64GB (2x32GB) DDR5...
In stock with WootwareR24,699.00
R21,499.00
Save: R 3,200!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!







![[OPENBOX] ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Cer...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/t/u/tuf-gaming-1200g-3_1.jpg)
















