Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | GeForce GTX 750 Ti FTW |
| Model | 02G-P4-3757-KR |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 750 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 |
| Base Clock | 1189 MHz |
| Boost Clock | 1268 MHz |
| CUDA Cores | 640 |
| GPU Architecture | NVIDIA Maxwell |
| Memory | |
| Memory Clock | 5400 MHz Effective |
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bandwidth | 86.4 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.4 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DVI-I |
| 1x HDMI | |
| 1x DisplayPort | |
| Multi-Monitor Support | Triple Display |
| Maximum Digital Resolution | 4096 x 2160 |
| Maximum Analog Resolution | 2048 x 1536 |
| General | |
| Cooler | EVGA ACX Cooler, Dual Fan |
| Features | NVIDIA PhysX Technology |
| NVIDIA SMX Engine | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Adaptive Vertical Sync | |
| NVIDIA Surround | |
| Microsoft DirectX 12 API (Feature Level 11_0) Support | |
| NVIDIA 3D Vision Ready ** | |
| NVIDIA CUDA Technology with OpenCL Support | |
| PCI Express 3.0 Support | |
| OpenGL 4.4 Support | |
| OpenCL Support | |
| NVIDIA FXAA Technology | |
| NVIDIA TXAA Technology | |
| NVIDIA PureVideo HD Technology | |
| NVIDIA G-Sync Ready | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 300 W * |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions (LxH) | 228.6 x 111.15 mm |
| Notes | * Minimum System Power Requirement Based on a PC Configured with an Intel Core i7 3.2GHz Processor. |
| ** NVIDIA 3D Vision and Surround Require 3D Glasses and 3D Vision-Ready Displays. See www.nvidia.com/get3d for more information. | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,849.00
Save: R 850!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
MSI PRO H810M-B Intel H810 LGA 1851 Arrow Lake Micro-ATX Desktop ...
Contact for AvailabilityR2,139.00
DeepCool R-LE240-BKAMMC-G-2 LE240 V2 ARGB 240mm All-In-One Black ...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
GeiL GAMSG532GB6000C38BDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,399.00
R8,799.00
Save: R 600!
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,099.00
Save: R 1,700!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
















