Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARKTEK |
| Series | GAMING Series |
| Model | GeForce GTX 750 Ti 4G (AKN750TID5S4GH1) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 750 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Base Clock | 1020 MHz |
| Boost Clock | Up to 1085 MHz |
| CUDA Cores | 640 |
| GPU Architecture | NVIDIA Maxwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 5.4 Gbps |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Feature Level: DirectX 11 |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 1.4 Port |
| 1x DVI-D Port | |
| 1x VGA D-Sub Port | |
| HDCP Support | V1.4 |
| Multi-Monitor Support | 2x simultaneous |
| Maximum Digital Resolution | 4096x2160 @ 30Hz |
| VR Ready | N/A |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Compact Single Fan |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA First-Gen Decoder | |
| NVIDIA 4th-Gen Encoder | |
| NVIDIA Image Scaling | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power | 60W |
| Recommended Power Supply | 300W |
| Power Connector | N/A, Slot Powered |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slots |
| Dimensions | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Customers Who Bought This Also Bought
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,849.00
Save: R 850!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
MSI PRO H810M-B Intel H810 LGA 1851 Arrow Lake Micro-ATX Desktop ...
Contact for AvailabilityR2,139.00
DeepCool R-LE240-BKAMMC-G-2 LE240 V2 ARGB 240mm All-In-One Black ...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
GeiL GAMSG532GB6000C38BDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,399.00
R8,799.00
Save: R 600!
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,099.00
Save: R 1,700!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!

















