DeepCool R-CH160-BKNGM0-G CH160 PLUS Tempered Glass Steel Black P...
In stock with WootwareR1,199.00
R1,099.00
Save: R 100!
DeepCool R-CH170-BKNPI0D-G-1 CH170 DIGITAL Steel Mesh Black Mini-...
In stock with SupplierR1,292.00
R1,169.00
Save: R 123!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | Terra |
| Model | FD-C-TER1N-03 |
| Physical Details | |
| Colour | Jade |
| Materials | Steel |
| Anodised Aluminium | |
| Wood | |
| Side Panel | Anodised Aluminium (Ventilated) |
| I/O Ports | 1x USB Type-C 20Gbps (USB 3.2 Gen 2x2) |
| 1x USB Type-A 5Gbps (USB 3.0) | |
| Power Button | |
| Motherboard Support | Mini-ITX |
| Expansion Slots | 3 (2 If Configured for MAX CPU Cooler) |
| Drive Bays | 2x 2.5" (included) |
| PSU Support | SFX-L/ SFX |
| Dimensions | 343 x 153 x 218 mm |
| Weight | 3.1kg |
| Fan Support | |
| Bottom | 1x 120mm |
| Radiator Support | |
| Side | 1x 120mm (If 200mm GPU and No SSD's) |
| Clearance | |
| Motherboard Tray | Adjustable 30mm |
| CPU Cooler Height Limitation | 48mm or 77mm (Depdending On Configuration) |
| GPU Length Limitation | 322mm |
| Cable Management | N/A |
| Radiator Thickness | Slim |
| General | |
| Dust Filters | N/A |
| Chassis Lighting | N/A |
| Features | Install your choice of powerful GPU up to 322 mm in length, in a space-saving 10.4 L case |
| Add natural materials to your setup with a front-facing panel cut from FSC-certified solid walnut | |
| Enjoy a sleek anodized aluminum exterior including an 8 mm-thick aluminum front | |
| Find your build’s ideal balance with 30 mm of internal flexibility provided by a stepless, slidable central wall | |
| Front-facing I/O featuring an aluminum power button and two USB ports including one USB Type-C 20Gbps | |
| Get a head start on your build with the included PCIe 4.0 Riser cable | |
| Store up to two SSDs in the dedicated 2.5” drive mounts | |
| Swing open the side panels or slide off the top with an integrated tab for easy access | |
| Make the most of natural airflow through the ventilated top, side and bottom panels | |
| Transport your finished build safely with lockable top and side panels | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Best case I've ever bought - Matthew Rhys, 4 September 2023
I've built in both full ATX and mid ATX cases, this is my first ITX build and I love it, don't think I'll ever go back. This little case fits on my desk easily and it looks clean and elegant. The adjustable spine is great and the build quality is superb. Only slight negative is the plastic hinge mechanism on either side to remove the panels, otherwise 10/10!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
Stock Coming SoonR8,399.00
R5,199.00
Save: R 3,200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Kingston KF556C36BBEK2-64 Fury Beast 64GB (2x32GB) DDR5-5600MHz C...
In stock with WootwareR20,499.00
R18,999.00
Save: R 1,500!
Montech LightFlow ARGB 240mm White Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,199.00
R799.00
Save: R 400!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1070F 6GB GDDR6 96-...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!





















