Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
Sudokoo R-SK700V-WHNDAN-GAS SK700V White 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | AK620 Series |
| Model | AK620 G2 WH (R-AK620G2-WHNNMN-GJD) |
| Materials | Copper |
| Aluminium | |
| Nickel alloy | |
| Cooler | |
| Heatpipe Design | 6 x 6mm x 6PCS |
| Intel Socket Support | LGA 1851, 1700, 1200, LGA115x |
| AMD Socket Support | Socket AM5, AM4 |
| Case Clearance | 159mm |
| RAM Clearance | 47mm with dual fans (front fan mount is adjustable) |
| 59mm with single fan | |
| Fans | |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25mm (L x W x D) |
| Fan Speed | Up to 2000 RPM ±10% |
| Fan Airflow | Up to 57.76 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 2.78 mmAq |
| Fan Noise | Up to >28.87 dBA |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Hydro Dynamic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.19A (per fan) |
| Fan Power Consumption | 2.28W (per fan) |
| General | |
| Colour | White |
| Dimensions | 127 × 144 × 159mm (W x D x H) |
| Weight | 1.386kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









