Customers Who Viewed This Product Purchased
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
Features 


Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)



| SPECIFICATIONS | |
| Brand | FSP |
| Model | HP600S |
| Series | Hyper S | Specifications: |
| Effeciency | >85% |
| Input Voltage | 200 ~ 240Vac |
| Frequency | 50 ~ 60Hz |
| PFC | Active PFC (0.99) |
| Power Provided | 600W |
| Over-Current Protection | yes |
| Over-Voltage Protection | yes |
| Short-Circuit Protection | yes |
| Case Color | Black |
| Chassis Fan | 120mm |
| Noise | < 19 dBA at 50% loading |
| Form Factor | ATX 12V V2.31 & EPS 12V V2.92 |
| Safety Approval | CE, CB, TUV, C-tick |
| Dimensions (LxWxH) mm | 150 x 140 x 86 | Warranty Information |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Toshiba MG10ADA800E MG10 Series 8TB 3.5" SATA 6Gbps 512MB Cache 5...
Contact for AvailabilityR5,758.00
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
AMD 100-100000644BOX Ryzen 5 4500 6-Core 3.6GHz (4.1GHz Boost) So...
Contact for AvailabilityR1,558.00
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,199.00
Save: R 2,600!























