Customers Who Viewed This Product Purchased
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,499.00
R8,399.00
Save: R 1,100!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.SKILL |
| Series | Flare X5 Series |
| Model | F5-6000J3036F24GX2-FX5 |
| Form Factor | 288-pin UDIMM Desktop |
| Capacity | 48GB (2x24GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000 MT/s |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel |
| Tested Latency | CL30, 30-36-36-96 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC, DDR5 On-Die ECC |
| SPD Speed | 4800 MT/s |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Height | 33mm |
| Overclocking Support | AMD EXPO Memory Profiles supported |
| Compatible with Intel DDR5 platforms | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |





