XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
ARKTEK Radeon RX 580 CYCLOPS 8G V4 2048SP 8GB GDDR5 256-bit PCIe ...
In stock with WootwareR4,999.00
R3,299.00
Save: R 1,700!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GALAX |
| Series | 3060 Ti Series |
| Model | RTX 3060 Ti SG 1-Click OC Plus (36ISM6MD1GSP) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3060 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1680 MHz |
| CUDA Cores | 4864 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| HDCP | v2.3 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Fan Blade Wings |
| Galax 1-Click OC Technology | |
| Aluminium Alloy Flow-Through Backplate | |
| Galax XTREME Tuner Utility | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650W |
| Power Consumption | 200W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Triple Slot |
| Dimensions | 329 x 130 x 61 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Outstanding card for the price. - Swarthond, 13 January 2023
I have been using it for a month now. Think it is an awesome card and i haven't had any problems yet after playing numerous games like Call duty MW 2 and Warzone 2 , Warhammer 40 000 darktide imperial edition ,Red dead redemption 2, Uncharted legacy of thieves and The crew 2. I uselessly go for gigabyte, but price wise you get the same performance and durability.
- Great Product - Reabetswe, 8 January 2023
You must have lost your mind to pay for other brands over this one.
There's absolutely nothing wrong with this card. It's truly a beast. Triple RGB fans with a metal backplate and it costs less than most popular brands that don't even come with these features.
I'm glad I bought this Galax card, though I expect nothing less from a 3060ti









