| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AORUS |
| Model | AORUS C500 Glass |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Front I/O | 1x USB 10Gb/s Type-C |
| 2x USB 5Gb/s Type-A | |
| 2x 3.5mm Audio Jacks (Heaphone,Microphone) | |
| Motherboard Support | Mini ITX / Micro ATX / ATX / E-ATX |
| Expansion Slots | 8 Horizontal |
| 3 Vertical (Requires PCIe Riser) | |
| Drive Bays | 2x 2.5"/3.5" Combination Drive Bays |
| 2x 2.5" Drive Bays | |
| PSU Support | ATX, Up to 220mm |
| Dimensions | 548 x 482 x 250mm (H x D x W) |
| Weight | 13.4kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x 120mm ARGB PWM Fans (Intake) |
| Top | N/A |
| Rear | 1x 120mm ARGB PWM Fan (Exhaust) |
| Fan Support | |
| Front | 2x 120mm or 3x 140mm Fans |
| Top | 3x 120mm or 2x 140mm Fans |
| Rear | 1x 120mm or 1x 140mm Fan |
| Radiator Support | |
| Front | Up to 420mm x 120mm |
| Top | Up to 360mm x 120mm |
| Rear | Up to 140mm x 140mm |
| Clearance | |
| Motherboard Tray Clearance | > 20mm |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 190mm |
| GPU Length Limitation | Up to 420mm |
| Cable Management | Yes |
| Radiator Thickness | 40mm |
| General | |
| Dust Filters | Yes; Top, Front, Bottom |
| Chassis Lighting | Yes; Integrated RGB Fusion 2.0 Hub with PWM |
| Features | Integrated RGB Fusion 2.0 Lighting Hub with PWM |
| Tempered Glass Side Panels | |
| E-ATX Support | |
| Custom Loop Watercooling Support | |
| Mesh Front Panel | |
| Vertical GPU Mount with Offsets | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good, could have been great. - Deon, 15 February 2026
It is a good chassis, the build quality is less than I expected in all honesty (maybe thats on me), but none the less, good. From a functional standpoint, it has everything you would need in a high end PC.
- Aorus C500 Case - Gert, 14 November 2022
Big case, cable managed from factory, high quality. Best I have ever had by far. PC build was a breeze with this case and I Highly recommend to anyone.
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR839.00
R599.00
Save: R 240!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Fractal Design FD-C-EPO1A-04 Epoch Black Tempered Glass RGB Light...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,499.00
Save: R 1,500!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,549.00
Save: R 950!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
























