Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
Lian Li G99.LAN217INFW.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Whi...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,299.00
Save: R 700!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | Chassis Series |
| Model | C301 GLASS V2 Black (GB-C301G-TYPE-C-V2) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Clear Tempered Glass Side Panel, Mesh Front Panel |
| Front I/O | 1x USB 10Gbps Type-C Port |
| 2x USB 5Gbps Type-A Ports | |
| 2x 3.5mm Combination Audio Jacks (Headphone, Microphone) | |
| Motherboard Support | Supports E-ATX (280mm), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX Motherboards\ |
| Expansion Slots | 7x PCI Slots |
| Optional 2x Vertical PCI Slots (Requires Gigabyte PCIe x16 Riser Cable) | |
| Drive Bays | 2x 2.5"/3.5" HDD Drive Bays (Removable) |
| 2x 2.5" Drive Bays (Behind motherboard tray) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 473 × 220 × 486mm (D x W x H) |
| Weight | 7.8kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x Gigabyte ARGB 120mm PWM Fans (Intake) |
| Top | N/A |
| Rear | 1x Gigabyte ARGB 120mm PWM Fan (Exhaust) |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm Fans or 3x 140mm Fans |
| Top | 3x 120mm Fans or 2x 140mm Fans |
| Rear | 1x 120mm Fan |
| Radiator Support | |
| Front | 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Radiator |
| Top | 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Radiator |
| Rear | 120mm Radiator |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 170mm |
| GPU Length Limitation | 400mm |
| Cable Management | Yes |
| PSU Length Limit | Up to 180mm (with HDD cage) |
| General | |
| Dust Filters | Yes, Top & Bottom PSU dust filters |
| Chassis Lighting | Yes, ARGB fans support 3-Pin 5V ARGB headers |
| Includes RGB & PWM Fan Splitter Hub supports Gigabyte RGB Fusion Sync | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Case - Gerhard, 18 March 2026
Pretty happy with the case. It fits all my components (Sapphire RX 9070XT is very big) and still has enough access for great cable management. The LED fans with a small controller on the back of the mobo base work great. Tempered glass is a bit more tinted than I would like, but it's not a big deal.
- A decent tower - Eric, 25 January 2026
I will say initially I wanted to get the Montech AIR 903 Max, but it was not in stock at the time. After much research, I decided on this tower, and I can say I'm satisfied, no real complaints.
There is more than enough space to work with in front and back for cabling. I have an ATX mobo with the ID-cooling FROZN A620 PRO SE cooler, and there is still clearance between the cooler and front panel.
Included in the case is an RGB splitter for 6 items/fans, there isn't a fan splitter. The fans included have daisy-chained cabling.
For the confusing part, the GPU mount does come in the normal horizontal position. In the extras, there is an attachment to convert the GPU mount to a vertical setup, if you prefer it that way.
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
























